10 najbogatszych firm w Japonii

Japonia zawsze była znana jako światowy lider w dziedzinie technologii i rozwoju IT, ale jak każdy kraj, ich gospodarka jest pełna sukcesów biznesowych we wszystkich gałęziach przemysłu. To może doprowadzić do pytania, jakie firmy są najbogatsze? 25 sierpnia firma zajmująca się doradztwem biznesowym Risk Monster (która wcześniej zbadała, które japońskie firmy prawdopodobnie będą nadal istnieć za 50 lat) sporządziła listę firm w Japonii z najgrubszymi portfelami.

Teraz ważne jest, aby zauważyć, że to, co Risk Monster porównało, tworząc tę ​​listę, nie były zyskami brutto ani rocznymi dochodami, ale raczej gotówką netto zarejestrowaną w każdej z ksiąg rachunkowych firmy w czasie badania. Jest obliczana na podstawie całkowitej gotówki (w tym aktywa, które można szybko zamienić na gotówkę) minus wszystkie zobowiązania. Chociaż niekoniecznie oznacza to, że firma osiąga wysokie zyski, generalnie posiadanie wysokiej gotówki netto jest dobrą rzeczą, ponieważ im więcej masz, tym więcej możesz wykorzystać na rozwój swojej firmy.

Tak czy inaczej, na potrzeby badania Risk Monster firmy z dużą gotówką netto są uważane za „bogate”, ponieważ mają pieniądze do wydania (a także dlatego, że standardowe japońskie wyrażenie „bogaty”, kanemochi , dosłownie oznacza „ma pieniądze”).

Począwszy od numeru 10, w pierwszej dziesiątce najbogatszych japońskich firm znajdują się:

10. Rohm Semiconductor (257,3 mld jenów / 2,6 mld USD)
9. Shimano (266,9 mld jenów)
8. Taisei Corporation (274,7 mld jenów)
7. Secom (360,1 mld jenów)
6. Seven and I Holdings (374,7 mld jenów)
5. Fanuc Corporation (405,8 miliarda jenów)
4. Keyence (476,6 miliarda jenów)
3. SMC Corporation (536,7 miliarda jenów)
2. Shin-Etsu Chemical Co. (813 miliardów jenów)
1. Nintendo (890,4 miliarda jenów / 8,5 miliarda dolarów)

Nintendo, na szczycie, jest jedyną firmą zajmującą się grami wideo, która dotarła do pierwszej dziesiątki pod względem ilości gotówki netto. Nawet w pierwszej dwudziestce jedyną inną firmą zaangażowaną w branżę gier jest Bandai Namco Holdings z numerem 18 (189,8 miliardów jenów), która jest znaczącą obecną w kategoriach zabawek, anime i rozrywki.

Nic dziwnego, że Nintendo ma tak ogromny bank gotówki netto, ponieważ jest bardzo stabilną, odnoszącą sukcesy, globalną firmą, która jest w stanie zarabiać zarówno duże pieniądze, jak i przyciągać dochodowe inwestycje. Interesująca jest również różnica między gotówką netto najbogatszego Nintendo a dziesiąta najbogatszą firmą: Nintendo ma ponad trzy razy więcej niż firma produkująca części elektroniczne Rohm.

A co z innymi firmami? Wiele z nich to firmy technologiczne i producenci części, którzy niewątpliwie potrzebują dużo pieniędzy, aby inwestować w badania i rozwój. Niektóre, jak SMC Corporation, Keyence i Fanuc, trzecia, czwarta i piąta najbogatsza firma, działają w branży automatyki, produktów i usług.

Shin-Etsu Chemical Co., numer dwa na liście, to największa firma chemiczna w Japonii, która ma ogromny udział w światowej produkcji PVC i silikonu, więc nie jest zaskoczeniem, że mają drugą pozycje pod względem ilości gotówki na swoim koncie. Produkują również silikon półprzewodnikowy do użytku w elektronice, a także pracowali nad rozwojem baterii litowych, więc oni również mogą należeć do kategorii technologii i produkcji części.

Pozostałe firmy w pierwszej dziesiątce są z różnych branż. Prawdopodobnie spodziewałbyś się, że Seven & I Holdings, właściciel sklepów 7-11, które dominuje na krajowym rynku sklepów wielobranżowych, odnoszących sukces. Secom, firma ochroniarska, która pracowała nad wirtualnymi ochroniarzami oraz Taisei Corporation, firma budowlana odpowiedzialna za budowę nowego stadionu olimpijskiego w Tokio , to również duże firmy z dużymi projektami, po których można by się spodziewać dużej ilości gotówki. Ale kto by pomyślał, że Shimano, które w rzeczywistości jest producentem części rowerowych, sprzętu wędkarskiego i sprzętu do wiosłowania, pokona Rohma, producenta części elektronicznych?

Lista daje nam ciekawe spojrzenie na ekonomię japońskich przedsiębiorstw. Oczywiście, jak wcześniej wspomniano, gotówka netto niekoniecznie wskazuje na kondycję firmy, ale wskazuje, czy firma ta ma potencjał wzrostu w najbliższej przyszłości, ponieważ pokazuje, czy ma gotówki na inwestycje w nowe przedsiębiorstwa, badania i rozwój.

Innymi słowy, Nintendo może zainwestować swoje setki miliardów jenów w coś nowego. Może to oznacza, że ​​plotki o nowym modelu Nintendo Switch mogą się jednak sprawdzić!

Źródło: MyNavi News via livesoor news via Hachima Kiko , Investopedia | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x