Zniesie zakazu odsprzedaży masek i środka do dezynfekcji rąk

Jak być może dobrze pamiętasz, kiedy koronawirus zaczął być problemem na całym świecie w marcu, ludzie zaczęli trochę szaleć. Nagły gwałtowny wzrost popytu na środki czystości i niepsującą się żywność spowodował, że ludzie opróżnili półki sklepowe w ciągu kilku dni. Nawet w Japonii wysoki popyt na niektóre produkty doprowadził do wybuchów walk ulicznych i kradzieży .

W środku paniki niektórzy posunęli się nawet do kupowania pożądanych przedmiotów i odsprzedaży ich z znacznie większa prowizją. Nawet produkty mączne były notowane w aplikacjach sprzedażowych za dwa lub trzy razy wyższą cenę. Stało się to tak dużym problemem dla maseczek, ważnego towaru bezpieczeństwa publicznego, że rząd musiał wkroczyć i wprowadzić w marcu zakaz odsprzedaży masek po zawyżonych cenach. W czerwcu dodali również środek dezynfekujący do rąk, ponieważ potrzeba utrzymania rąk w czystości po ponownym otwarciu kraju pobudziła popyt.

 

Ale teraz, gdy minęła początkowa panika i przyzwyczailiśmy się do „nowej normalności” wywołanej przez koronawirusa, rząd uważa, że ​​zwolnienie z tych zakazów może być bezpieczne. Według Komitetu Konsumentów Japońskiego Sejmu, który zebrał się 20 sierpnia, produkcja i import maseczek i środka do dezynfekcji rąk dostatecznie poprawiła się, aby nadążyć za popytem, dlatego komisja planuje znieść zakaz 29 sierpnia.

Przed rozpoczęciem pandemii każdego miesiąca produkowano tylko 440 milionów masek, ale do czerwca liczba ta prawie się podwoiła do 800 milionów, a w sierpniu ma być bliżej 1 miliarda. Również produkcja środków dezynfekujących do rąk wzrosła latem do 6 milionów litrów, około sześć razy więcej niż wcześniej. „Uważamy, że to wystarczy, aby obsłużyć popyt” – powiedział Komitet Konsumentów.

Jednak obywatele Japonii nadal są zaniepokojeni. W reakcjach pod wiadomością o tym na Yahoo! Wiadomości! w  artykule o zniesieniu zakazów wielu internautów wyraziło obawy co do decyzji. Odpowiedzi na tą wiadomości były w przeważającej mierze negatywne, a wiele osób było przekonanych, że spowoduje to kolejny niedobór. Maseczki i środki odkażające nadal nie są zawsze dostępne we wszystkich japońskich sklepach, a wraz z chłodną pogodą i sezonem grypowym popyt na oba produkty może wzrosnąć jeszcze bardziej. Sama wiadomość może nawet wywołać panikę podczas kupowania, ponieważ ludzie spieszą się, aby kupić produkty, które uznają za potrzebne, zanim zakaz odsprzedaży zostanie zniesiony, a handlarze wykupią wszystko, aby odsprzedać za wyższą cenę.

 

Źródło: Asahi News via Yahoo! Japan News , Twitter / @ YahooNewsTopics | Zdjęcia: Pakutaso

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x