Jeśli chodzi o walkę między systemami operacyjnymi, większość z nas od razu myśli o iOS i Androidzie. Są to jednak tylko mobilne systemy operacyjne, ale rozumiemy, świat jest teraz całkowicie mobilny i nikt tak naprawdę nie rozważa systemów operacyjnych w kontekście laptopów i komputerów stacjonarnych, mimo że większość z nas używa ich w pewnym zakresie.

W każdym razie na długo przed tym, zanim iOS Apple zaczął batalię z Androidem, Macintosh OS firmy Apple był zajęty walką z nikim innym jak Windowsem Microsoftu. Bitwa jest zwykle określana jako Mac vs PC zamiast Mac vs Windows, ponieważ Windows można zainstalować na dowolnym komputerze PC, podczas gdy Mac jest wyłącznie dla urządzeń Apple.

W każdym razie, który z nich kupić? Cóż, właśnie dlatego tutaj jesteśmy, aby się dowiedzieć. A więc zacznijmy.

Design

Sprzęty Apple zawsze były cenione za wzornictwo. Są minimalistyczne, subtelne i wyglądają profesjonalnie pod każdym względem. Gdy porównamy komputer Mac z dowolnym zwykłym komputerem PC, to produkt Apple wygląda jak dzieło sztuki. Jednak ta sytuacja powoli ulega zmianom.

Apple wciąż trzyma się minimalistycznego podejścia, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą. W pewnym momencie nawet najlepsze rzeczy zaczynają tracić na atrakcyjności, jeśli nie ma zmian. Największymi zmianami w sprzęcie Apple było wprowadzenie nowego MacBooka w kolorach różowego złota i złota. Uważamy jednak, że to nie wystarczy.

W rzeczywistości projekty komputerów klasy PC przeszły w przeszłości ogromne zmiany. Producenci odchodzą od praktyczności i skupiają się również na estetyce. To tylko kwestia czasu, zanim producenci komputerów PC dogonią Apple w dziale projektowym. Wystarczy spojrzeć na HP Spectre 13 lub Surface Pro 4 firmy Microsoft, a dowiesz się, o czym mówimy.

Ceny

Spójrzmy prawdzie w oczy, komputery PC są tańsze. Wszystkie funkcje, jakie ma nasz nowy Mac, można znaleźć w tańszym odpowiedniku klasy PC. Przeciętny produkt Mac oscyluje wokół ceny 4000-5000 zł, podczas gdy komputery PC można kupić za znacznie mniej, w zależności od tego, jakiej specyfikacji szukasz.

Ogólnie trudno byłoby porównać ceny między nimi. Jeśli jednak popatrzymy tylko na specyfikacje i poszukamy odpowiedników części z Mac-a do naszego PC okaże się, że komputer PC będzie tańszy. To prowadzi nas do następnego punktu porównania.

Oprogramowanie

Komputery Mac działają na MacOS i w pewnym sensie jest to doskonały system operacyjny. Jest zoptymalizowany pod kątem dostarczania tylko tego, czego użytkownik chce i potrzebuje. Tak więc nie ma oprogramowania typu „bloatware” ani wersji próbnych (trial) zajmujących cenne miejsce, czego nie można powiedzieć o komputerach z systemem Windows. Innym aspektem optymalizacji MacOS jest to, że oferuje on najwyższą wydajność. W rzeczywistości nie potrzebujesz potężnego sprzętu, aby cieszyć się szybkością i wydajnością. Jeśli jednak chcesz mieć taką samą wydajność z komputera PC, musisz zainwestować w wysokiej klasy sprzęt, co oznacza, że ​​będziesz musiał wydać prawie tyle samo, co na zwykłego Maca.

Gaming

Windows/PC wygrywa i to bez wątpienia. Niewiele jest rzeczy, które Mac ma do zaoferowania w zakresie gier. Oprócz oferowania nieskończonej liczby tytułów, systemy Windows mogą teraz również strumieniować gry z PS4 i X-Box One. Tak więc gry to jeden z obszarów, w którym PC/Windows nadal dominuje.

Dostosowywanie

Komputery PC można łatwo dostosować do własnych potrzeb. W rzeczywistości możesz zbudować go w swoim domu od podstaw. Ale z komputerem Mac jest to prawie niemożliwe. Z drugiej strony komputery Mac są, jak powiedzieliśmy wcześniej, zoptymalizowane, co oznacza, że ​​sprzęt i oprogramowanie są zaprogramowane do pracy w absolutnej harmonii. Dostosowanie komputera Mac w domu wymagałoby poważnego wysiłku i wiedzy. Poza tym byłoby to ogromne ryzyko.

Werdykt

Tutaj naprawdę nie ma wyraźnego zwycięzcy. Pod koniec dnia wszystko sprowadza się do tego, czego potrzebujesz. Jeśli szukasz gier, przystępnej ceny, praktyczności i wszechstronności, najlepszym wyborem jest komputer PC/Windows. Jeśli jednak zależy Ci na wydajności, jakości i stylu, najlepszym rozwiązaniem jest Mac.

 

Źródła: Adam Byron

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x