Wiemy o tak wiele o planetach w naszym klasycznym Układzie Słonecznym, zdecydowanie najwięcej o naszej Ziemi, a w ostatnich latach zaczęliśmy dowiadywać się więcej o Marsie i Jowiszu. Ale z dziewięciu tradycyjnych planet to o tej ostatniej wiemy najmniej, przynajmniej tak było jeszcze kilka lat temu.

Od 2015 roku nasza wiedza o Plutonie znacznie wzrosła. Wszyscy powinniśmy dowiedzieć się więcej o planetach, a także zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zbadać cały Układ Słoneczny. Jasne, Pluton może nie być tak krzykliwy jak Jowisz i Saturn ani tak podobny do naszej Ziemi jak Mars, ale nadal jest ważny. Oto niektóre z najbardziej zaskakujących faktów, których mogłeś nie być świadomy o Plutonie.

Właściwie Pluton nie jest planetą

W rzeczywistości powinniśmy przestać odnosić się do Plutona jako planety, ponieważ technicznie rzecz biorąc, nie jest nią. Cóż, przynajmniej już nie. Pluton był klasyfikowany jako jedna z dziewięciu głównych planet Układu Słonecznego od czasu jego odkrycia w 1930 roku. Około 1992 roku wielu zaczęło kwestionować jego klasyfikację jako planety. Było to w dużej mierze spowodowane odkryciem innych obiektów w Pasie Kuipera o podobnych rozmiarach. Następnie, w 2005 roku, odkryto Eris, była to planeta karłowata o 27% większa od Plutona. To spowodowało, że rok później IAU zdefiniowało, czym jest planeta i Pluton został przeklasyfikowany na planetę karłowatą.

Ma zaskakujące właściwości

Pluton ma w rzeczywistości średnicę o połowę mniejszą od szerokości Stanów Zjednoczonych, co czyni go niewiarygodnie małym w porównaniu z pozostałymi ośmioma planetami. Jest również klasyfikowany jako obiekt trans-neptunowy, ponieważ leży bezpośrednio za planetą Neptun. Powierzchnia Plutona jest bardzo zimna, szacuje się, że ma około -225 ° C. Pluton ma pięć księżyców i potrzebuje 248 lat na okrążenie Słońca, co oznacza, że ​​1 rok na Plutonie to odpowiednik 248 lat na Ziemi.

 

Został nazwany przez 11-letnią dziewczynkę

Z ang. Pluto jest dość wyjątkowy w tym sensie, że nie został nazwany przez osobę, która go odkryła. W rzeczywistości nazwanie planety karłowatej przypisuje się 11-letniej dziewczynce o imieniu Venetia Burney. Burney usłyszała o odkryciu nowej planety od swojego dziadka, który przeczytał o tym w gazecie. Planeta nadal nie miała nazwy w tamtym momencie, a Burney zasugerował nazwę Pluto, ponieważ żywo interesowała się mitologią grecką i rzymską. To zrobiło wrażenie na jej dziadku, który przekazał tę sugestię znajomemu astronomowi z Oksfordu, ten z kolei przekazał ją do Obserwatorium Lowella i planeta została nazwana!

To tylko kilka z zaskakujących faktów na temat Plutona i roli, jaką odgrywa w naszym Układzie Słonecznym. Planety są tak interesujące i ekscytujące, i fajnie jest pomyśleć o tym, jakie inne życie można znaleźć w naszym Układzie Słonecznym i poza nim.

 

Źródła: Nurita Abramowitz

Zdjecia: ESO, Space

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x