18 Faktów o Teleskopach

Czy kiedykolwiek spoglądając w niebo, zastanawiałeś się, czym właściwie jest ta błyszcząca kula światła na niebie lub jak wygląda? Teleskop, urządzenie uwielbiane przez tak wielu ludzi, od zawodowych astronomów po obserwatorów z podwórka, istnieje od wieków. Ale ile tak naprawdę wiesz o teleskopach?

Tutaj przyjrzymy się 18 faktom o tych bramach do gwiazd!

#1 Najwcześniejszą znaną ilustracją teleskopu jest tak naprawdę rysunek sporządzony w liście z 1609 roku. Narysował go Giovanbattista della Porta.

#2 Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) krąży wokół ziemi z prędkością 27 300 km/h, czyli nieco ponad 22 razy szybciej niż rekord świata najszybszego pojazdu lądowego.

#3 HST ma oszałamiającą długość 13,2 metra i waży 10886 kg.

#4 Nazwa Teleskop pochodzi od łacińskich zwrotów tele, co oznacza “na odległość” i scopium, co oznacza badanie lub patrzenie.

#5 Często mówi się, że Galileusz nabawił się ślepoty, patrząc na słońce przez teleskop, chociaż nie można tego potwierdzić. Obecnie uważa się, że ślepota była spowodowana połączeniem jaskry i zaćmy.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 78

#6 W marcu 2016 roku Kosmiczny Teleskop Keplera dostrzegł gwiazdę 500 razy większą od Słońca, supernową oddaloną o około 1,2 miliarda lat świetlnych.

#7 Podczas misji lądowania Apollo Moon w 1969 roku papież Paweł obserwował księżyc w Obserwatorium Watykańskim, zanim obejrzał transmitowany w telewizji spacer po księżycu.

#8 Podczas budowania teleskopu głównym problemem jest zwykle przejrzystość, a nie odległość, możemy zobaczyć miliony lat świetlnych od nas, ale dostrzeżenie planet, ich powierzchni i charakterystyki stanowi dla ludzi większe wyzwanie.

#9 Wszyscy znamy „typowy” teleskop, urządzenie optyczne używane do powiększania, ale czy wiesz, że istnieją inne typy teleskopów? Należą do nich teleskopy podczerwone, rentgenowskie i ultrafioletowe.

#10 Karl Guthe Janksy wynalazł pierwszy na świecie radioteleskop w 1930 roku. Pracownik Bell Telephone Laboratories zbudował go, aby pomóc zidentyfikować przyczynę zakłóceń statycznych w radiotelefonach.

#11 Obserwatorium Compton Gamma Ray Observatory (CGRO) zostało zaprojektowane do wykrywania fotonów i kosztowało oszałamiającą kwotę 617 milionów dolarów. Zostało wysłane w kosmos w kwietniu 1991 roku.

#12 Wczesne użycie teleskopów w XVII wieku polegało na wykrywaniu nadchodzących statków handlowych, aby uzyskać przewagę w handlu.

#13 Zbudowany w Irlandii Lewiatan z Parsonstown był przez ponad 30 lat największym teleskopem na świecie. Miał aperturę 72 cali, a użyte lustro ważyło około 3 tony.

#14 Ziemia 2.0 to nazwa nadana planecie, która jest uważana za jedną z najbardziej podobnych do naszej Ziemi, została odkryta w 2015 roku za pomocą Teleskopu Keplera.

#15 Dobrze znany obraz zwany Filarami Stworzenia został wykonany przez HST. Ten krajobraz może już dawno nie istnieć, ze względu na prędkość światła uważa się, że będziemy mogli go widzieć przez tysiąc lat po jego zniknięciu.

#16  Rodzice komika, aktora i ogólnie wszechstronnie zabawnego człowieka Jacka Blacka tak naprawdę pracowali przy HST jako inżynierowie.

#17 Największy działający teleskop znajduje się na Wyspach Kanaryjskich, znany jako Gran Telescopio Canarias. Budowa teleskopu zajęła ponad dekadę, jego zwierciadło ma ponad 10 metrów szerokości.

#18 Teleskop Kosmiczny Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina P. Hubble’a w 1983 roku.

Więc mamy to, 18 faktów na temat teleskopu, od jego początkowego udokumentowanego wyglądu po oszałamiające rozmiary największych współczesnych teleskopów, te narzędzia są naprawdę niesamowite!

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Nrao, Sun, Unsplash, MuseoGalileo

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x