Czy uśmiech może zmienić Twój nastrój?

Uśmiechamy się wszyscy. Niektórzy z nas robią to częściej niż inni, ale nawet najbardziej zrzędliwi ludzie nie mogą powstrzymać się od uśmiechu od czasu do czasu. Zawsze jest coś, co może nas rozweselić w najciemniejszych czasach i okazuje się, że im więcej się uśmiechamy, tym szczęśliwsi będziemy się czuć. To jest prawdziwe, naukowo udowodnione twierdzenie, nie próbujemy Cię oszukać i skłonić do uśmiechu (chociaż na pewno uśmiech w tej chwili by nie zaszkodził). Zanim uznasz to za stek bzdur, po prostu daj nam szansę na wyjaśnienia.

Oszukać mózg

Czasami uśmiechamy się z przyczyn innych niż radość. Być może robimy to, aby ukryć przed kimś nasze prawdziwe uczucia. Niemniej jednak może to spowodować, że nasz mózg zmieni nasze samopoczucie. Proces uśmiechania się (a raczej skurcz mięśni twarzy w sposób reprezentujący uśmiech) uruchamia pętlę pozytywnego sprzężenia zwrotnego, która w konsekwencji wytwarza pozytywne odczucia. Mówiąc prościej, kiedy się uśmiechasz, pobudzasz mózg do wywoływania uczucia szczęścia, niezależnie od tego, czy naprawdę czujesz się szczęśliwy, czy nie.

Zanim zaczniesz chodzić z utrwalonym uśmiechem na twarzy, uprzedzamy, iż nie jest to sposób na wieczne szczęście. Uśmiech na twarzy nie napełni Cię nieprzerwanym uczuciem euforii. Jeśli już, zmiana będzie dość niewielka, choć potężniejsza niż przyjemność, jaką daje wielki gryz tabliczki czekolady.

Włóż w to trochę mięśni

Słyszałeś kiedyś o uśmiechu Duchenne’a? Zasadniczo jest to sposób, w jaki ludzie mogą stwierdzić, czy jesteś naprawdę szczęśliwy, czy nie. Uśmiech Duchenne’a obejmuje skurcz mięśni wokół ust i oczu, który unosi kąciki ust i policzki. Dlaczego te rzeczy są tak istotne? Cóż, to właśnie ten rodzaj uśmiechu powinien gościć na Twojej twarzy, aby jak najlepiej wykorzystać tę pozytywną pętlę zwrotną, o której wspomnieliśmy wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ uśmiechy Duchenne’a wykorzystują więcej mięśni, które z kolei wysyłają silniejszy sygnał do mózgu.

Od czasu do czasu uśmiechanie się jak szalona osoba może przynieść korzyści, ponieważ uśmiech ma więcej zalet niż tylko podnoszenie poziomu szczęścia. Obniża poziom stresu, tętno i ciśnienie krwi, a także zwiększa uczucie ulgi w bólu. To dużo dla twojego organizmu i to tylko dlatego, że czułeś się szczęśliwy!

Dziel się miłością

Okazuje się, że nie tylko Ty korzystasz z tego nowo odkrytego uśmiechu na twarzy. Będąc towarzyskimi ludźmi, jesteśmy zaprogramowani, aby odzwierciedlać nastroje ludzi wokół nas. Jeśli czujemy się ponuro, istnieje duża szansa, że ​​nasz zły nastrój może również osłabić naszych przyjaciół, ale tak samo działa to w drugą stronę, kiedy czujemy się szczęśliwi. Jeśli zaczniesz się bardziej uśmiechać, tak samo będzie z innymi wokół Ciebie, a wtedy wszyscy będą czerpać korzyści z tej pozytywnej pętli.

Radość z uśmiechania się, co? W świecie pełnym szybkich rozwiązań na pocieszenie i znalezienie szczęścia, żadne nie jest szybsze, łatwiejsze i zdrowsze niż zwykły uśmiech.

 

Źródła: Rebbeca Wall

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x