Czy patrzenie na plaster miodu przeraża cię, czy w jakiś sposób czujesz się nieswojo lub obrzydliwie? Co powiesz na strąki nasion lotosu, dołeczki truskawki lub bąbelki w tabliczce czekolady? Jeśli czujesz niepokój, patrząc na te rzeczy, możesz cierpieć na pewien stopień trypofobii!

Więc czym jest trypofobia?

Trypofobia to nazwa nadana stanowi, w którym ktoś ma awersję do skupisk małych dziur, wypukłości lub powtarzających się okrągłych wzorów. Inne przykłady potencjalnie wyzwalających bodźców obejmują koralowce, gąbki morskie, oczy owadów, folię bąbelkową i pory w skórze. Termin został ukuty na forum internetowym, gdzie ludzie spotykali się, aby dyskutować o swoich odrazach do niektórych wyzwalających je obrazów. Słowo to jest połączeniem greckich słów trýpa oznaczających „dziurę” i phóbos oznaczających „strach”. Chociaż nazwa tego schorzenia zawiera słowo „fobia”, nie jest ono uznawane za taką oficjalnie. Badania nad trypofobią są ograniczone, a te, które zostały już udostępnione, są podzielone co do tego, czy należy ją uznać za zaburzenie dające się zdiagnozować medycznie, czy nie.

Jakie są objawy trypofobii?

Podobnie jak wszystkie fobie, trypofobia może powodować szereg objawów. Mogą być łagodne (gęsia skórka, swędzenie, uczucie wstrętu) lub cięższe (lęk, wymioty i ataki paniki). Niektórzy ludzie odczuwają nadmierny strach i niepokój w odpowiedzi na widok “szczególnych” obrazów. Objawy mogą nawet zacząć kolidować z codziennym funkcjonowaniem danej jednostki i mogą zostać na nie przepisane leki lub terapia.

Czy istnieje lekarstwo na trypofobię?

Nie ma konkretnych metod leczenia trypofobii, jednak większość fobii leczy się za pomocą „terapii ekspozycyjnej”, więc prawdopodobnie będzie ona skuteczna również w leczeniu trypofobii. Terapia ekspozycyjna polega na tym, że cierpiący jest narażony na wyzwalacz w środowisku, w którym wie, że jest bezpieczny, próbując przekalibrować swój mózg. Ponieważ lęk jest jednym z kluczowych objawów u kogoś, kto naprawdę zmaga się z trypofobią, inną metodą może być terapia rozmową, jest to bardzo skuteczna metoda w radzeniu sobie z wieloma lękami. Ostatecznie można udać się do lekarza i sięgnąć po leki przeciwlękowe.

Co powoduje trypofobię?

W przeciwieństwie do innych fobii przytłaczająca emocja często opisywana przez osoby z tą awersją jest raczej wstrętem niż strachem. Trypofobia jest zwykle wywoływana głównie przez bodźce wizualne, jednak niektórzy chorzy zgłaszali, że napotkanie powierzchni z dołeczkami lub dziurami również może ją wyzwolić. Naukowcy uważają jednak, że to nie same dziury wywołują odpowiedź, ale raczej to, co reprezentują. Dziury często wiążą się z niebezpieczeństwem, myśl o wpadnięciu w takową lub o tym, co może się w niej kryć, powoduje nieprzyjemną reakcję. Kendall Jenner z Keeping Up with Kardashians, pokazała się jako trypofobia i jest tego doskonałym przykładem. Napisała na swoim blogu: „Nie mogę nawet patrzeć na małe dziurki, to mnie niepokoi. Kto wie, co tam jest? ” Otwory te są również podobne do wysypki skórnej lub innych patologicznych dolegliwości, takich jak ospa wietrzna lub świerzb, a jesteśmy zaprogramowani biologicznie, aby czuć się zniesmaczonym pojawieniem się tych schorzeń jako środka ochrony przed potencjalnymi chorobami zakaźnymi.

Wielu trypofobów nie zdaje sobie sprawy, że są trypofobami, dopóki nie zostaną przedstawione im obrazy wyzwalające tę przypadłość. Czy po przeczytaniu tego artykułu myślisz, że możesz być trypofobem?

 

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Pinterest, Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x