Co czyni nas samotnymi i jak reaguje na to nasze ciało i umysł?

Jeśli naprawdę nie cieszy cię twoje własne towarzystwo, prawdopodobnie nienawidzisz czuć się samotny. To nigdy nie jest szczególnie zabawne. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, kiedy czujesz się przygnębiony, to nie mieć w pobliżu nikogo, kto by cię rozweselił. Niestety, samotność nie tylko szkodzi Twojemu życiu społecznemu, ale może mieć również znaczący wpływ na Twój umysł i ciało.

Przyczyna samotności

Chociaż bardzo chcielibyśmy sprowadzić przyczynę samotności do jednej rzeczy, w rzeczywistości jest to wynik wielu czynników. Dwie osoby mogą czuć się tak samo samotne, ale z zupełnie innych powodów. Takie rzeczy jak przeprowadzka do nowego miasta lub utrata bliskiej osoby mogą powodować samotność, podobnie jak brak poczucia własnej wartości, a nawet zaburzenia psychiczne. Niemożliwe jest wskazanie tylko jednego wyjaśnienia, ale bez względu na to, co jest przyczyną, skutki są takie same.

Wypełnianie pustki

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie się objadają. Pomijając oczywistą potrzebę przetrwania, podjadanie zwykle ma miejsce, gdy ktoś jest zdenerwowany, zły lub samotny. Jedzenie jest postrzegane jako coś pocieszającego, więc ludzie zwracają się ku niemu, aby spróbować się rozweselić. To nie przypadek. Najwyraźniej, gdy ludzie czują się samotni, ich ciała zwiększają produkcję greliny.

To hormon odpowiedzialny za głód. Im więcej jest go w twoim ciele, tym większe jest twoje pragnienie zjedzenia czegoś. Oczywiście prowadzi to do takich rzeczy, jak przyrost masy ciała i inne problemy zdrowotne, co oznacza, że ​​samotność może być w rzeczywistości niebezpieczna dla organizmu.

Mnóstwo hormonów

Grelina nie jest jedynym hormonem, na który wpływa samotność. Im więcej czasu spędzasz sam, tym wyższy staje się poziom kortyzolu. To hormon, który jest wytwarzany poprzez stres, więc tak naprawdę nie jest to to, co chcesz, żeby znajdowało się w twoim organizmie. Z drugiej strony twoje ciało ma niedobór dopaminy, ponieważ nie odczuwasz przyjemności z otoczenia.

Chociaż może się to wydawać złą rzeczą, brak dopaminy może w rzeczywistości zmusić cię do poszukiwania interakcji społecznych. Kiedy to zrobisz, twój mózg uwalnia ogromną dawkę hormonu jako nagrodę, podczas gdy poziom kortyzolu zaczyna spadać.

Robi się zimno

Chłód i samotność to dwie rzeczy, które zwykle idą ze sobą w parze i nie bez powodu. Według badań z 2012 roku poczucie izolacji może faktycznie mieć wpływ na temperaturę ciała. Kiedy jesteś sam, a nawet gdy po prostu pamiętasz moment, w którym czułeś się samotny, w rzeczywistości może być ci chłodniej, gdy jesteś sam.

Najlepszym sposobem walki z zimnem, zarówno fizycznie, jak i psychicznie jest rozgrzanie się gorącym napojem lub kocem, czy wyjście i rozmowa z przyjaciółmi. Te małe rzeczy mogą przynieść wiele dobrego.

Dostrój się do otoczenia

Samotność może wydawać się najgorszą rzeczą na świecie, ale ma kilka zalet. Na przykład uważa się, że osoby, które spędzają dużo czasu w izolacji, lepiej potrafią wykrywać otaczające ich zagrożenia. Dzieje się tak, ponieważ kiedy jesteś sam, nie masz nikogo, kto by cię chronił, gdyby coś się wydarzyło. Więc twoje ciało musi być bardziej czujne na to, co się dzieje, na wypadek, gdybyś musiał działać.

Oczywiście, jeśli nie będziesz ostrożny, może to doprowadzić do paranoi. Nadmierne przemyślenie każdego najmniejszego hałasu, który słyszysz, jest tak samo szkodliwe dla zdrowia, jak ignorowanie wszystkiego.

To niesamowite, jak nasze ciała reagują na samotność. To sprawia, że ​​nie chcemy już nigdy być sami.

 

Źródła: Mia Pazzo

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x