Biuro Imigracyjne łagodzi ograniczenia pracy dla cudzoziemców uwięzionych w Japonii podczas pandemii

Japońskie wizy pobytowe są generalnie powiązane z konkretnym edukacyjnym, zawodowym lub rodzinnym powodem zamieszkania w kraju. Jedną z kategorii jest techniczna wiza stażowa, która pozwala obcokrajowcom mieszkać w Japonii podczas szkolenia w japońskiej firmie, często w sektorze produkcyjnym lub inżynieryjnym.

Techniczna wiza stażowa jest czymś w rodzaju skrzyżowania wizy pracowniczej i wizy studenckiej. Ma niższe wymagania dotyczące wcześniejszego wykształcenia / doświadczenia zawodowego niż standardowa wiza pracownicza, a jednym z jej celów jest pomoc w promowaniu rozwoju gospodarczego i edukacyjnego w mniej rozwiniętych krajach, ponieważ uczestnicy, z których wielu pochodzi z innych części Azji, zdobywają w Japonii umiejętności i wiedzę.

Jednak pandemia koronawirusa pozostawiła wielu byłych stażystów, których szkolenia zakończyły się w Japonii, ponieważ ograniczenia podróży lub inne przyczyny związane z pandemią uniemożliwiają im powrót do swoich krajów. Rząd szacuje, że około 24 000 obcokrajowców znajduje się teraz w takiej sytuacji, a utknięcie w Japonii oznacza oczywiście, że będą musieli zarobić pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania.

Jednym z ograniczeń technicznych wizy stażystów jest jednak to, że jej posiadacze mogą pracować tylko w dziedzinie wyznaczonej w ich pierwotnym wniosku wizowym. To poważnie ogranicza ich możliwości zatrudnienia, zwłaszcza podczas spowolnienia gospodarczego, takiego jak to, który ma miejsce teraz. Jednak we wtorek (25.07) japońskie biuro imigracyjne ogłosiło, że od września posiadacze wiz stażystów, których programy stażowe się zakończyły, będą mogli legalnie pracować również w innych branżach.

Podobnej złagodzenie miało miejsce w kwietniu, jednak w tamtym czasie tylko stażyści techniczni, którzy zostali zwolnieni przed ukończeniem studiów, mogli pracować w innych dziedzinach. Od września wolność ta zostanie rozszerzona na tych, którzy ukończyli całe swoje programy, a biuro imigracyjne wyznaczy 14 sektorów, w tym budownictwo, rolnictwo i usługi gastronomiczne, w których będzie można pracować.

„Niezwykle ważne jest, abyśmy stworzyli środowisko, w którym [stażyści techniczni] będą mogli spokojnie przebywać w Japonii” – powiedziała minister sprawiedliwości Masako Mori, której ministerstwo sprawuje również władzę nad Urzędem Imigracyjnym. „Chcę, abyśmy ciężko pracowali, aby zapewnić wsparcie [obcokrajowcom Japonii]”.

Ministerstwo ogłosiło również, że we wrześniu utworzy centrum obsługi dla cudzoziemców, pracujące w 14 językach. Będzie udzielać informacji za pośrednictwem bezpłatnego telefonu dotyczących poszukiwania pracy, zapytań o miejsce zamieszkania i problemów związanych z koronawirusem.

Źródło: NHK News Web , Nihon Keizai Shimbun | Zdjęcia: Pakutso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x