Ukryte wzorce w Twoich snach

„Byłam w domu, a ten straszny czerwony potwór z tego głupiego programu Looney Tunes kręcił się w pobliżu” – czytamy w dzienniku snów Izzy , nastolatki. „Było ich wielu próbujących dostać się do środka i byłam śmiertelnie przerażona”.

Jak wielu ludzi, Izzy śni o dziwnych postaciach w nietypowych sytuacjach. Jednak według nowego badania, w którym naukowcy przeanalizowali tysiące snów za pomocą zautomatyzowanego narzędzia, sen Izzy jest prawdopodobnie tylko wyrazem jej młodzieńczych lęków – zabawnym odbiciem jej codziennych doświadczeń. Naukowcy twierdzą, że narzędzie, które identyfikuje i określa ilościowo postacie, interakcje i emocje snów, może pomóc psychologom w szybkiej identyfikacji potencjalnych stresorów i problemów ze zdrowiem psychicznym u ich pacjentów.

W całej historii ludzie próbowali wydobyć ze snów ukryte znaczenie. Starożytni Babilończycy wierzyli, że sny zawierają proroctwa, podczas gdy starożytni Egipcjanie szanowali je jako przesłania od bogów. W XIX wieku Zygmunt Freud przypisywał symboliczne znaczenia postaciom, przedmiotom i scenariuszom snów – z naciskiem na seks i agresję.

Obecnie jednak większość psychologów popiera „hipotezę ciągłości”, która zakłada, że ​​sny są kontynuacją tego, co dzieje się na jawie. Rzeczywiście, liczne badania wykazały, że sny często odzwierciedlają codzienne czynności i mogą działać jako rodzaj nocnego terapeuty, pomagając ludziom przetwarzać doświadczenia i przygotowywać się na problemy z życia codziennego. „Jeśli lepiej zrozumiemy nasze sny na dużą skalę, być może uda nam się również dostosować technologie, które poprawią nasze życie na jawie” – mówi Luca Maria Aiello, społecznik zajmujący się obliczeniami w Nokia Bell Labs i współautor badania.

Jednak analiza snów to czasochłonne zadanie dla psychologów, którzy muszą destylować dzienniki snów na części składowe i szukać tematów i wzorów. Aby przyspieszyć ten proces, Aiello i jego koledzy stworzyli algorytm, który automatycznie przeanalizował ponad 24 000 raportów o snach zebranych z DreamBank.net, publicznej bazie danych snów zebranych na podstawie zweryfikowanych badań naukowych.

Narzędzie dzieli język raportów snów na mniejsze segmenty: akapity na zdania, zdania na frazy i frazy na słowa. Następnie tworzy sieci przypominające drzewa, aby zrozumieć, w jaki sposób poszczególne słowa odnoszą się do siebie: jeśli każde słowo jest liściem, to łączące je gałęzie reprezentują reguły gramatyczne. Algorytm sortuje te słowa na kategorie (takie jak ludzie lub zwierzęta) i łączy je z pozytywnymi lub negatywnymi emocjami; klasyfikuje również interakcje między słowami jako agresywne, przyjazne lub seksualne.

Wreszcie, korzystając z popularnego wśród psychologów systemu kodowania, algorytm oblicza szereg wyników dla każdego snu: na przykład średnią agresję postaci lub stosunek emocji negatywnych do pozytywnych. Kiedy naukowcy porównali wyniki narzędzia z wynikami obliczonymi przez psychologów, stwierdzili, że wyniki pasowały do ​​76% przypadków, donoszą dzisiaj w Royal Society Open Science .

Naukowcy twierdzą, że system może pomóc psychologom szybko zidentyfikować „odstające” sny, które mogą wskazywać na źródła stresu lub potencjalne problemy ze zdrowiem psychicznym. Porównując wyniki w każdym śnie ze średnimi ze snów osób bez zgłaszanych schorzeń fizycznych lub psychicznych, algorytm może zidentyfikować niezwykłe sny.

Algorytm pozwala również badaczom analizować różnice między snami w zależności od płci, wieku lub stanu psychicznego. W dzienniku snów Izzy, który obejmuje 13 lat, częściej pojawiają się negatywne emocje z okresu, gdy zaczęła ona dorastać, często kojarzone z lękiem społecznym. Jej późne nastoletnie lata charakteryzowały pojawieniem się interakcji seksualnych. Podobnie, senne relacje weterana wojny w Wietnamie, u którego zdiagnozowano zespół stresu pourazowego, zawierały znacznie więcej agresji niż przeciętnie.

„Sny mówią nam nie tylko o tym, co zrobiliśmy dzisiaj, ale także o tym, kim jesteśmy” – mówi Aiello. Mówi, że wzorce w raportach snów mają tendencję do odzwierciedlania wzorców w życiu codziennym, potwierdzając hipotezę ciągłości.

Robert Stickgold, psychiatra snu z Uniwersytetu Harvarda, twierdzi, że badanie to jest „doskonałym przykładem” zastosowania automatycznej analizy tekstu w snach. „To okaże się przydatną techniką” – mówi. Ostrzega jednak, że widoczne różnice w snach między grupami demograficznymi mogą w rzeczywistości wynikać z różnic w raportowaniu. Na przykład, kobiety niekoniecznie doświadczają więcej emocji w swoich snach niż mężczyźni, ale mogą używać do ich opisu słów więcej emocji. „[Możemy potrzebować] trochę większej pokory w kwestii odległości między snem a raportem ze snu” – mówi Stickgold.

Wskazuje również, że trudno jest połączyć sny z życiem na jawie, nie wiedząc więcej o śniącym. Aiello się z tym zgadza i nie wyobraża sobie, aby jego algorytm w najbliższym czasie wyrzucał terapeutów z pracy. „Uważam, że nasze narzędzie jest bardzo cennym wsparciem dla naukowców zajmujących się snami, umożliwiającymi skalowanie ich pracy i analizę” – mówi. „Nie oznacza to, że eksperci nie będą mieli dokładniejszych sposobów oceny skali i poddania interpretacji poza skalą”.

Aiello ma nadzieję, że pewnego dnia zaoferuje natychmiastowy algorytmiczny wgląd z raportów snów na szerszą skalę, być może w formie aplikacji mobilnej. Pomogłoby to w powiększeniu zbioru danych i ułatwiłoby naukowcom wyciąganie wniosków. Ale śniący również mogą skorzystać, mówi. „To może być dla Ciebie interesujące, aby lepiej zrozumieć swoje życie i psychikę”.

Źródło: Charlotte Hartley, doi: 10.1126 / science.abe4959 | Zdjęcie: Photo by Damir Spanic on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x