Kometa Halleya jest zdecydowanie najsłynniejszą kometą w historii. Jest widoczna z Ziemi mniej więcej raz na 75 lat. Ostatni raz była widziana w naszym Układzie Słonecznym w 1986 roku, a aktywność komety była badana i rejestrowana od 200 roku p.n.e. Kometa została nazwana na cześć astronoma Edmonda Halleya, który jako pierwszy odkrył i zarejestrował okresowe zachowanie komety.

Pomimo faktu, że wielu z nas nigdy jej nie widziało, Kometa Halleya pozostaje jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych ciał niebieskich. Kometa dostarczyła naukowcom przez lata wielu teorii i hipotez, a podczas jej przybycia w 1986 roku była obserwowana i badana przez kilka statków kosmicznych. Doprowadziło to do wysnucia teorii na temat budowy komety i porównań z innymi kometami. Oto kilka rzeczy, których udało nam się dowiedzieć o komecie Halleya.

Historia

Kometa intryguje naukowców już od czasów starożytnej Grecji. Pojawiły się doniesienia, że ​​kometa i jej aktywność zostały po raz pierwszy zarejestrowane w 239 r. p.n.e., chociaż niektórzy twierdzą, że sięgają około 400 r. p.n.e.! Później Babilończycy prowadzili zapisy dotyczące pojawienia się komety na niebie, najpierw w 164 r. p.n.e., a następnie ponownie w 87 r. p.n.e. Jednak w tym czasie pojawienie się komet było postrzegane jako odosobnione wydarzenia, a wszyscy prowadzący zapis wierzyli, co jest całkiem zrozumiałe, że za każdym razem widzą inną kometę. Było to prawdopodobnie spowodowane wieloma przesądami w tamtym czasie – z kometami uważanymi za zwiastuny zagłady lub zniszczenia! Dopiero w 1705 roku odkryliśmy, że wszystkie te zjawiska pochodziły od tej samej komety.

Spostrzeżenia Edmonda Halleya

W 1705 roku angielski astronom Edmond Halley udokumentował swoje odkrycia i badania dotyczące zachowania i wzorców ponad 20 różnych komet i natknął się na coś dość niezwykłego. Halley, na którego wpłynęło odkrycie Kopernika, że ​​Słońce (nie Ziemia) jest centrum Układu Słonecznego, ustalił, że 3 z obserwowanych komet mają bardzo podobne wzory orbit. Po zestawieniu i znalezieniu innych parametrów Halley postawił hipotezę, że jedna kometa regularnie odwiedza układ słoneczny Ziemi.

Pod wpływem swojego nieoczekiwanego odkrycia Halley zauważył, że pojawienie się komety odnotowano w 1531, 1607 i 1682 roku. Wtedy to dokonał bardzo odważnej prognozy, postulując, że kometa powróci na Ziemię w 1758 roku. Halley niestety zmarł w 1742 roku, ale gdyby żył w 1758 roku, dowiedziałby się, że dokonał jednego z najbardziej znaczących odkryć naukowych wszechczasów.

Obecnie

Jak wiemy, kometa była ostatnio widziana w 1986 roku i została sfotografowana przez europejską sondę kosmiczną Giotto. Naukowcy uważają, że kometa ponownie odwiedzi układ słoneczny w roku 2061, może wtedy będziemy w posiadaniu bardziej zaawansowanego  sprzętu, który pozwoli dokładniej zbadać kometę. Szacuje się, że kometa pojawi się po tej samej stronie Ziemi co Słońce, co znacznie ją rozjaśni. Miejmy nadzieję, że dzięki temu kometa będzie znacznie łatwiejsza do zbadania i dokładniejszego przyjrzenia się jej.

Kometa Halleya zmieniła sposób, w jaki patrzymy na komety i pozwoliła nam lepiej zrozumieć, jak działa Układ Słoneczny. W rzeczywistości istnieje wiele innych komet o podobnych cechach. Mówi się o nich, że pochodzą z rodziny Halleyów. Jednak jeżeli chodzi o ciała niebieskie kometa Halleya jest z pewnością tą “najjaśniejszą”.

 

Źródła: Hannah Downey

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x