Zbadano po raz pierwszy U-boot z I wojny światowej

Pierwszy niemiecki okręt podwodny zatopiony w 1917 r. w czasie I wojny światowej został po raz pierwszy zbadany za pomocą skanerów i nagrań głębinowych.

Do zbadania wraku UC-47, około 20 mil morskich od wybrzeża Yorkshire na Morzu Północnym, naukowcy użyli wyrafinowanych technik skanowania i głębokomorskiego materiału filmowego

Zespół badawczy stwierdził, że UC-47 przypisuje się zatopienie ponad 50 okrętów w swojej rocznej karierze i ma reputację szczęśliwego okrętu w niemieckiej marynarce wojennej.

Ale 18 listopada 1917 roku łódź patrolowa Królewskiej Marynarki Wojennej HMS P-57 zaskoczyła UC-47 na powierzchni, taranując, a następnie zanurzając łódź podwodną tak, że poszła na samo dno.

Prowadzony przez eksperta w dziedzinie archeologii głębokomorskiej, dr Rodrigo Pacheco-Ruiz z Uniwersytetu Southampton – we współpracy z firmami zajmującymi się badaniami morskimi MMT i Reach Subsea, zespół badał wrak na zlecenie Tolmount Development podczas operacji morskich w celu przygotowania do ułożenia nowego rurociągu na Morzu Północnym.

Zespół dodał, że przy użyciu najnowocześniejszej robotyki i sprzętu geofizycznego o wysokiej rozdzielczości, wrak, który znajduje się 50 metrów pod powierzchnią, został szczegółowo odwzorowany i zbadany oraz wykazał “zadziwiający” poziom zachowania

Archeolodzy stwierdzili, że pozostałości głównego kadłuba, który był nienaruszony na całej długości, były widoczne nad dnem morskim, a szkody, jakie poniosła podczas zatonięcia, były widoczne. Dodali, że duży otwór na lewej burcie kadłuba wskazywał na eksplozję, a wokół wraku były porozrzucane części statku, w tym jedna z wyrzutni torpedowych.

Dr Pacheco-Ruiz, współdyrektor projektu Offshore Archaeological Research (OAR) z Centrum Archeologii Morskiej, powiedział: “Dziś statek jest oznaczony na mapach nawigacyjnych tylko jako wrak statku i do tej pory bardzo mało wiadomo było o stanie technicznym łodzi podwodnej. “To był zaszczyt móc zbadać wrak w tak dobrym stanie i dowiedzieć się więcej o jego przeszłości.”

Archeolodzy mają nadzieję, że w przyszłości będzie można wrócić do wraku, aby zebrać więcej dowodów na jego przeszłość i pomóc w szkoleniu studentów w zakresie archeologii morskiej.

Historyk morski Stephen Fisher powiedział: “Dzień po jej stracie, UC-47 podobno odwiedzili nurkowie Królewskiej Marynarki Wojennej, którzy odzyskali cenną wiedzę, w tym książki kodów i wykresy. Dalsze badanie źródeł historycznych, gdy dostęp do nich będzie łatwiejszy, w połączeniu ze szczegółowym obrazem wraku, może umożliwić nam ustalenie, czy w listopadzie 1917 r. była ona rzeczywiście odwiedzana.”

Źródło: Alexander McNamara, PA Science, Science Focus | Zdjęcia: Photo by Ан Нет on Unsplash | Wideo: Rodrigo Pacheco-Ruiz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x