Rzeczy których nie wiedziałeś o Pandach

Mogą być urocze, puszyste i milutkie, ale niedźwiedzie panda są również tajemniczymi, majestatycznymi i pięknymi zwierzętami. Zwierzęta, które kiedyś były na skraju wyginięcia, i było jasne, że należy zrobić wszystko, aby pomóc w ich ochronie i opiece nad nimi. Jako jedno z najbardziej charakterystycznych stworzeń w królestwie zwierząt, niedźwiedź panda nie jest tym, czego można by się spodziewać, ba pod wieloma względami nie jest nawet “prawdziwym” niedźwiedziem.

Po latach ochrony i pomocy pandy w końcu nie są już gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Ze względu na niski poziom rozmnażania i wylesianie groziło im wymarcie, ale nie stanowi to już problemu. Mimo to nadal są gatunkiem wrażliwym, o którym moglibyśmy dowiedzieć się więcej. Oto niektóre z niesamowitych rzeczy, których nie wiedziałeś o niedźwiedziach pandach.

Po urodzeniu prawie nic nie ważą

Patrząc na rozmiar i wzrost pand olbrzymich, można by wybaczyć myślenie, że w momencie narodzin są już całkiem duże, ale w rzeczywistości tak nie jest. Przygotuj się na ogrom słodkości – pandy po urodzeniu, ważą zaledwie 75-150 gramów. Jeśli potrzebujesz czegoś do porównania, to mniej więcej tyle samo, co Twój telefon komórkowy! Och, a także ich oczy nie otwierają się przez około 45 dni! Innymi słowy, są to te urocze, maleńkie rzeczy, z którymi będziesz chciał spędzić wieczność, przytulając się!

Mają “zróżnicowaną” dietę

Powszechnie uważa się, że pandy jedzą tylko bambus. Prawdą jest, że kochają bambus, ale prawdą jest też, że stanowi on około 99% ich codziennej diety. Jednak bambus nie jest jedyną rzeczą, którą jedzą. Na przykład wiadomo, że zjadają kwiaty, ryby, korzenie, a nawet ptaki i gryzonie. Ale bambus jest ich głównym źródłem pożywienia i wiadomo, że spożywają go w ilościach ponad 4,5 kilograma dziennie. W niewoli otrzymują znacznie większy wybór pożywienia.

Ograniczone lokalizacje

Możesz zobaczyć pandy w zoo w różnych miejscach i być przekonany, że pochodzą z różnych regionów, ale to nieprawda. Prawda jest taka, że ​​dzikie pandy występują naturalnie tylko w Chinach i żyją w sześciu pasmach górskich na południu i wschodzie kraju. W przeszłości uważano, że występują również w Birmie i Wietnamie. Jeśli kiedykolwiek zobaczysz pandę w niewoli, oznacza to, że została wypożyczona z Chin.

Ich liczba rośnie

Kiedyś pandy były w śmiertelnym niebezpieczeństwie, głównie z powodu kłusownictwa, braku hodowli i niszczenia siedlisk. Jednak wykonano wiele pracy, aby pomóc tym przyjaźnie wyglądającym i gapowatym misiom, a to z pewnością znacznie poprawiło sytuację. Kiedyś na wolności było zaledwie kilkaset pand, a w tej chwili jest ich już prawie 2000, ich liczba wciąż rośnie. Miejmy nadzieję, że ten trend utrzyma się jak najdłużej.

Niedźwiedzie panda to fascynujące stworzenia i zwierzęta, które niemal wymarły na naszych oczach. Mają w sobie duży potencjał na przyszłość i miejmy nadzieję, że teraz będą mogły się rozwijać. Te przyjazne i kochane niedźwiedzie należą do największych atrakcji ogrodów zoologicznych na całym świecie. Sądzimy, że prawdopodobnie nie znałeś tych faktów o pandach, a teraz następnym razem, gdy będziesz w zoo, zabłyśniesz tymi ciekawostkami i oczarujesz znajomych!

 

 

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: JAPAN PRODUCTS, Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x