Japońska policja prosi pijanych ludzi aby przestali spać na środku ulicy

Jedną z fajnych rzeczy w języku japońskim jest to, że łącząc różne znaki kanji, możesz tworzyć nowe słowa opisujące nowe wydarzenia społeczne. Na przykład, gdy narodził się przemysł restauracyjny i wyjście na miasto stało się popularne, kanji oznaczające „na zewnątrz” 外 i znak „jeść ” 食 zostały połączone, tworząc słowo gaishoku, „jeść poza domem”.

Teoretycznie możesz to zrobić z dowolną kombinacją kanji. Na przykład możesz wziąć te dla „droga” (路), „na/ w” (上) i „spać” (寝) i ustawić je w linii jako 路上 寝 , co będzie czytane jako „rojone” i oznaczałoby „spanie na ulicy”. Znowu jednak mówimy tutaj tylko o teorii, ponieważ to nie jest tak, że ludzie śpiący na ulicy zdarzają się wystarczająco często, by uzasadnić istnienie tego słowa, zaraz, rojone zdarza się zaskakująco często w prefekturze Okinawa .

Podczas gdy Okinawa ma szczególnie wyjątkową kulturę wśród regionów Japonii, rojone nie jest pozostałością podobną do sjesty, opartą na tradycyjnym stylu życia na wyspie Ryukyu. Zamiast tego jest to zjawisko współczesne, praktykowane przez pijanych ludzi, często nieumyślnie po upadku lub położeniu się gdzieś pomiędzy ostatnim miejscem, w którym pili, a ich domem .

Policjanci twierdzą, że czasami ludzie wykonujący rojone są na tyle pijani, że błędnie myślą, że rzeczywiście dotarli do domu i dlatego zdejmują ubrania.

W 2019 roku policja prefektury Okinawa otrzymała 7221 zgłoszeń rojone i to nie tylko do ludzi skulonych na chodnikach lub opierających głowy o krawężnik jako poduszkę. Czasami śpią na środku ulicy, a w zeszłym roku 16 rojone zostało potrąconych przez samochody, a co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku zderzeń .

Ci z was, którzy byli w dzielnicach życia nocnego w innych częściach Japonii, mogą pomyśleć, że czasami można dostrzec ludzi śpiących na chodniku lub osuwających się na ławkach w innych dzielnicach w których intensywnie się pije: takich jak Tokio Shibuya. Policja Okinawy jako jedyna w Japonii, prowadzi oficjalne statystyki rojone. Pijani piesi, którzy zasnęli na ulicy, są jednak niezwykle rzadcy w Tokio, a rojone tak naprawdę nie weszło do powszechnego języka poza Okinawą. „Nigdy nie słyszałem tego terminu przed przeprowadzką tutaj” – powiedział Tadataka Miyazawa, który dołączył do policji prefektury Okinawa w grudniu zeszłego roku.

Rojone jest tak poważnym problemem na Okinawie, że lokalna drużyna koszykówki Ryukyu Golden Kings przeprowadziła nawet kampanię społeczną „Stop Rojone”.

Dlaczego więc rojone zdarza się częściej w Okinawie? Urzędnicy ds. Zdrowia i bezpieczeństwa mają kilka teorii. Po pierwsze, w przeciwieństwie do innych części Japonii, tropikalny klimat Okinawy zapewnia przyjemne ciepło przez cały rok. Teoretyzuje się również, że względnie wyluzowany charakter mieszkańców Okinawy jest czynnikiem przyczyniającym się do tego, podobnie jak reprezentatywny trunek prefektury, napój o wysokiej zawartości alkoholu znany jako awamori.

Kolejny plakat z napisem „Stop rojone”, ten z wydziału policji w Uruma City w Okinawie, na którym również napisano „Wypijmy rozsądną ilość”.

Pomimo powszechnych wezwań do pozostania w domu i dystansowania się w tym roku, policja w Okinawie otrzymała od stycznia do czerwca 2702 zgłoszenia rojone, czyli mniej więcej tyle samo, co w tym okresie w 2019 r. W odpowiedzi policja twierdzi, że będzie ściślej egzekwować zarządzenia przeciwko rojone, więc miejmy nadzieję, że możliwość uniknięcia związanej z tym grzywny w wysokości 50 000 jenów (470 USD | ~1747 PLN) wystarczy, aby przekonać tych, którzy nie uważają. Uniknięcie potrącenia przez samochód samo w sobie jest wystarczającą zachętą.

Źródło: Mainichi Shimbun Twitter/@ EleniPsaltis, Okinawa Times | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x