Cztery etapy życia według Carla Junga

Jeśli chodzi o życie, wszyscy wiemy, że istnieją określone etapy, na przykład niemowlę, nastolatek, dorosły i emeryt. Ale co by było, gdyby chodziło o coś więcej niż martwienie się o swój „kryzys wieku średniego”? Cóż, psycholog Carl Jung opisał nasze życie w 4 różnych etapach, co jest bardzo interesującą teorią.

Atleta

Według Carla Junga, gdy jesteśmy na etapie życia atlety, jesteśmy najbardziej zaabsorbowani sobą. Spośród wszystkich czterech etapów etap ten jest najbardziej niedojrzałym etapem w naszym życiu i jest to czas, w którym definiujemy siebie i ludzi wokół nas na podstawie ich wyglądu  i często mamy obsesję na punkcie ideologii perfekcyjnego ciała. W fazie sportowca osoba jest krytyczna i narcystyczna. Jednak Jung stwierdza również, że wielu ludzi nigdy nie wychodzi z tej fazy i spędza całe życie jako sportowiec. Inni ludzie wracają do tego etapu w późniejszym okresie swojego życia.

Wojownik

Po wyjściu z fazy atlety przechodzimy do fazy wojownika. Jest to zmiana osobowości i mentalności, kiedy zaczynamy dostrzegać obowiązki, jakie mamy w życiu, dlaczego je mamy, i nabieramy chęci przejęcia władzy nad światem – przynajmniej metaforycznie. W tym czasie stajemy się niezwykle zorientowani na cel i decydujemy dokładnie, czego chcemy od życia. Sportowiec w nas znika. Faza Wojownika jest najczęstszą fazą, do której powraca się przez całe życie, ponieważ wiele osób zmienia swoje cele i decyduje się na ponowne odkrywanie siebie w różnych kierunkach.

Myśliciel

Kiedy wychodzimy z fazy wojownika, przechodzimy do fazy myśliciela, w której zaczynamy zadawać sobie pytania, co zrobiliśmy dla innych ludzi przez całe życie. Zamiast skupiać się na własnych celach i osiągnięciach, skupiasz się na tym, jak możesz poprawić życie innych i wpłynąć na ich rozwój.

Ten etap często pojawia się, gdy po raz pierwszy masz dziecko i trwa, gdy obserwujesz, jak dziecko dorasta. Dzieje się tak, ponieważ zaczynasz skupiać się na tym, aby ich życie było jak najlepsze, i starasz się zapewnić wszystko, czego potrzebują. Oprócz rodzicielstwa ten etap występuje również u osób, które nie mają dzieci. Faza myśliciela pozwala ci również zastanowić się nad tym, co zostawisz po śmierci. Pozwala ci pomyśleć o tym, czego się nauczyłeś i co osiągnąłeś przez całe życie oraz o tym, jak możesz to przekazać innym wokół siebie.

Duch

Etap duchowy to ostatni etap twojego życia. Jest to etap, na którym zostawiamy za sobą pieniądze, dobytek, związki i osiągnięcia i zdajemy sobie sprawę, że my jako ludzie jesteśmy czymś więcej i nie określają tego przedmioty, które posiadamy. Zamiast tego jesteśmy uduchowionymi istotami, które nie mają końca ani początku – i skupiamy się na tym, co nas czeka po śmierci.

 

 

 

Źródła: Ethan Reiff

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x