7 sposobów w jakie ludzie budzili się przed wynalezieniem budzika

Jest coś niepokojącego w budzeniu się każdego ranka głośnym brzęczeniem alarmu. Lub, co gorsza, piosenka na telefonie, którą wybrałeś, ponieważ była twoją ulubioną, ale po tygodniu o 6.30 rano dzwoni do ciebie nienawiść. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy istnieją lepsze sposoby na budzenie się każdego ranka? Co robili ludzie, zanim wynaleziono budzik? Oto kilka sprytnych sposobów, w jakie ludzie budzili się, zanim pojawił się budzik.

Knocker-Up

Knocker Upper to ktoś, komu płacono za budzenie ludzi każdego ranka! Po raz pierwszy stał się popularny w podczas rewolucji przemysłowej, możesz zapłacić kilka pensów tygodniowo, aby ktoś przyszedł do twojego domu i upewnił się, że nie śpisz, używając długiego kija z gałką na końcu i tucząc w twoje drzwi. Miejsca pracy, takie jak fabryki, również zatrudniały własnych Knocker Ups, aby upewnić się, że ich pracownicy są gotowi do pracy!

Gwizdek fabryczny

Jeśli Twoje miejsce pracy nie chciało płacić za Knocker Upper, to mieli inny sposób na przebudzenie Cię z twojego błogiego snu. W epoce industrialnej większość pracowników fabryk mieszkała w pobliżu, co oznaczało, że każdego ranka cieszyli się z budzenia przy fabrycznym gwizdku. Nie było wtedy żadnej wymówki, żeby spóźnić się do pracy!

Religijne pobudki

Dzwony kościelne były używane jako wczesny budzik od dłuższego czasu. Społeczeństwa wczesnochrześcijańskie używały swoich dzwonów, aby budzić wsie i miasta, aby rano mogły wypełnić swoje zobowiązania. Jeśli kiedykolwiek byłeś w kraju muzułmańskim, z samego rana usłyszysz wezwania do modlitwy Fajr (czyli świt).

Zegar wodny

Przez tysiące lat, zanim pojawiły się budziki, istniało coś, co nazywano zegarem wodnym. Działając w podobny sposób jak klepsydra, woda powoli kapała do zegara wodnego, aż pływak osiągnął poziom wymagany do włączenia alarmu. To niesamowite, że te budziki były używane już tysiące lat temu.

Woda pitna

Skoro już jesteśmy przy temacie wody, oto pomysł, który możesz dzisiaj wprowadzić w życie. Pierwsi mężczyźni i kobiety pili mnóstwo wody przed pójściem spać, gdy wiedzieli, że muszą wcześnie wstać. Pełny pęcherz budził ich przed wschodem słońca. Rdzenni Amerykanie również stosowali tę metodę, zwaną nadmiernym piciem, jeszcze w XX wieku.

Zegary kołkowe

Taqi al-Din Muhammad ibn Ma’ruf wynalazł jeden z pierwszych mechanicznych budzików już w roku 1555. Ten budzik wymagał włożenia kołka w otwór w tarczy zegara, który następnie włączał alarm, gdy wskazówka sięgnęła tego punktu.

Alarm o 4 rano

Pierwszy prawdziwy budzik został stworzony w 1787 roku przez wynalazcę Levi Hutchensa. Niestety, jego budzik włączał się tylko o 4 rano, a nie o godzinie, o której chciał iść do pracy. W końcu prawie 100 lat później Seth E Thomas stworzył mechaniczny budzik nakręcany, na którym można było ustawić dowolny czas budzenia.

To niesamowite widzieć ile sposobów ludzie wymyślili, by budzić się każdego ranka, zanim wynaleziono budziki. Jednak jeżeli nie chcesz obudzić się z pełnym pęcherzem w środku nocy, najlepiej trzymaj się swojego standardowego budzika. Może po prostu zmień jego dźwięk od czasu do czasu?

 

Źródła: Mia Pazzo

Zdjęcia: Gettyimages, Pinterest, Vectorstock, Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x