Jak nauczyć się nowego języka?

Od zarania dziejów na świecie występowały różne języki. Nauka nowego może być trudna, ale nie jest niemożliwa, a staje się jeszcze łatwiejsza, jeśli znasz wskazówki i triki, które pomogą Ci szybciej się go uczyć i lepiej rozumieć. Dzięki wytrwałości i cierpliwości będziesz w stanie mówić i rozumieć dowolny język! Samokształcenie to świetna alternatywa dla zajęć “klasowych”.

Przedstawiamy pięć najbardziej przydatnych wskazówek i trików, które pomogą Ci w samodzielnej nauce nowego języka.

Oglądaj telewizję i słuchaj piosenek

Jednym z najlepszych sposobów nauki nowego języka oprócz czytania jest częste słuchanie. Oglądając programy telewizyjne i filmy oraz słuchając piosenek w języku, którego chcesz się nauczyć, znacznie łatwiej jest zrozumieć, w jaki sposób i kiedy używane są dane słowa, wyrażenia i zdania, prawidłowy sposób wymowy, a nawet slangi. Poza tym, że jest to skuteczne, może być także przyjemne.

Spraw by nauka była interesująca

Znajdź powód, dla którego pragniesz poznać nowy język. Może interesujesz się kulturą, chcesz mówić więcej niż jednym językiem lub chcesz móc komunikować się z innymi w bardziej przystępny sposób? Wspaniałą rzeczą w samokształceniu jest to, że pokazuje to, iż jesteś naprawdę pełen pasji i motywacji. W ten sposób całe doświadczenie staje się ciekawsze, a Ty jesteś bardziej zaangażowany, przez co szybciej się uczysz.

Staraj się mówić w tym nowym języku tak często, jak to możliwe

Nie przejmuj się tym, co myślą o tobie inni lub czy się z ciebie śmieją. Staraj się jak najwięcej mówić w tym nowym języku. Podczas nauki rozmawiaj codziennie w nowym języku, czy to sam ze sobą, czy ze znajomymi. Możesz nawet zapisywać swoje notatki lub listy rzeczy do zrobienia w nowym języku. Nawet jeśli popełniasz błędy – uczysz się sam, i to się liczy.

Zaprzyjaźnij się z native speakerami

Spróbuj zaprzyjaźnić się z osobami, których pierwszym językiem jest tan, którego próbujesz się nauczyć. To bardzo pomoże przyspieszyć cały proces. Poproś ich, aby porozmawiali z tobą w danym języku i zapytaj o wszystko, czego nie rozumiesz. Będziesz popełniać błędy, ale oni mogą je poprawiać, pozwalając ci szybciej je zrozumieć.

Nie skupiaj się zbytnio na gramatyce opartej na podręcznikach

Gramatyka jest ważna, ale nie skupiaj się na niej zbytnio. Zamiast spędzać godziny na grubych i zakurzonych podręcznikach, próbując dowiedzieć się, jak działa gramatyka w tym języku, będziesz w stanie mówić lepiej, jeśli będziesz słuchać, ćwiczyć i powtarzać.

Według Forbesa tylko 17% Amerykanów mówi więcej niż jednym językiem. Innymi słowy, tylko jedna piąta Amerykanów jest dwujęzyczna, chociaż istnieje wiele korzyści wynikających ze znajomości wielu języków. Nie tylko łatwiej jest nawiązać kontakt z ludźmi i zrozumieć ich kulturę, ale także zwiększają się twoje możliwości zatrudnienia. Więc idź, wybierz nowy język i do nauki już dziś!

 

Źródła: Morgan Simone

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x