Intensywna fala upałów w Japonii zabiła 79 osób

„To nie jest upał, tylko wilgotność” jest zwykle dokładnym wyjaśnieniem obfitego pocenia się w Japonii w miesiącach letnich. Jednak w tym miesiącu to upał i wilgoć sprawiają, że wszystko jest nie tylko bardziej spocone, ale nawet niebezpieczne.

Od początku sierpnia w tym kraju panują silne upały, a temperatury w ciągu dnia w Tokio sięgają 35, a nawet 36 stopni Celsjusza. To o około pięć stopni cieplej niż normalnie, a trudne warunki spowodowały że 2576 osoby w Tokio były hospitalizowane z powodu udaru cieplnego.

Jednak bardziej niepokojąca jest statystyka 79 osób, które zmarły w wyniku udaru cieplnego od początku sierpnia. Jeszcze bardziej tragiczne jest to, że tokijskie Biuro Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego uważa, że ​​wielu z tych zgonów można było zapobiec. Wszyscy zmarli byli w wieku 50 lat lub starsi, a zdecydowana większość, 65 z nich, nie korzystała z klimatyzacji w swoich domach.

Pomimo wizerunku Japonii jako kraju, który uwielbia produkować i korzystać z najnowszych gadżetów, starsi Japończycy nierzadko mają niechęć do technologicznych udogodnień, zwłaszcza jeśli nie były one powszechnie używane w ich dzieciństwie. Wielu starszych seniorów, zwłaszcza tych, którzy dorastali na wsi lub w trudnych ekonomicznie czasach II wojny światowej i jej bezpośrednich następstwach, w młodości obyło się bez domowych klimatyzatorów. Postrzegają klimatyzacje jako niepoważny luksusu, a nawet potencjalne źródło niewyobrażalnych dolegliwości zdrowotnych, jeśli nadmiernie się z niej korzysta. Starsi ludzie niechętnie włączają klimatyzację, niezależnie od tego, jak bardzo jest gorąco.

W tym przypadku jednak życie tak, jak za dawnych dobrych czasów, nie jest dobre dla ich zdrowia, a postawa antyklimatyzatorowa staje się szczególnie ryzykowna w nocy. Ze względu na wysoką wilgotność w Japonii latem, po zachodzie słońca temperatura nie spada nisko, a wielu seniorów nie chce zostawiać włączonej klimatyzacji podczas snu. Spośród 79 zgonów z powodu udaru cieplnego, w których można było określić czas zgonu, więcej miało miejsce w nocy (między 17:00 a 5:00) niż w ciągu dnia.

Nawet jeśli można przekonać starszych Japończyków do włączenia klimatyzacji, nie zawsze prawidłowo jej używają. W zeszłym tygodniu 92-letni mężczyzna z prefektury Ishikawa został zabrany karetką do szpitala z powodu udaru cieplnego. Zapytany, czy używał klimatyzacji, mężczyzna odpowiedział, że tak, ale ustawił ją na 31 stopni Celsjusza.

Fala upałów w Japonii będzie trwać, Biuro Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego ostrzega obywateli i nakłania ich do używania klimatyzatorów nie dla wygody, ale dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.

Źródło: Jjji Tsushin przez Livedoor News , Livedoor News / Hokuriku Shimbun | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x