Dlaczego wyglądamy inaczej na zdjęciach niż w lustrze?

Wszyscy przeżyliśmy ten frustrujący moment, kiedy widzimy, że wyglądamy super w lustrze, ale jeśli chodzi o selfie, wyglądamy zupełnie inaczej. Wydaje się, że nie ma znaczenia, jaki kąt użyjemy, jak zmienimy oświetlenie ani ile setek zdjęć wykonamy, sposób, w jaki widzimy się w lustrze, po prostu nie wydaje się dobrze przekładać na zdjęcie – więc dlaczego tak jest ?

Odbicie lustrzane

Należy pamiętać, że kiedy patrzymy w lustro, widzimy lustrzane odbicie, które jest oczywiście odwróconym obrazem tego, co widzielibyśmy na fotografii. Większość telefonów, aplikacji, a nawet aparatów ze starej szkoły uchwyci twoją twarz w taki sam sposób, jak inni ją zobaczą, a ponieważ twarze nie są idealnie symetryczne, często możemy zauważyć na zdjęciach rzeczy, które nie wyglądały tak samo w lustrze. Mamy w głowie obraz tego, jak wyglądamy, który zwykle opiera się na tym, co widzimy, gdy patrzymy w lustro, a jednak tak naprawdę inni ludzie widzą odwrotność tego.

Lubimy to, co znane

Ponieważ spędzamy więcej czasu, patrząc na nasze twarze w lustrze, staje się to preferowaną wersją naszej twarzy, dlatego często nie lubimy tego, jak wyglądamy na zdjęciach. Sama teoria ekspozycji sugeruje, że po wielokrotnym napotykaniu czegoś, prawdopodobnie bardziej nam się to spodoba, dlatego wielu z nas uważa, że ​​wyglądamy lepiej w prawdziwym życiu niż na fotografii. Nie tylko to, ale mamy tendencję do skupiania się na naszej „najlepszej stronie”, podświadomie zwracając naszą twarz w stronę, którą lubimy najbardziej, patrząc w lustro. Widzimy swoją twarz w “akcji”, a nie całkowicie nieruchomą fotografię, na której możemy skupić się na wszelkich wadach.

Strona techniczna

Oczywiście aparaty nie działają w taki sam sposób, jak ludzkie oko. Istnieją różne obiektywy do aparatów, dzięki którym będziesz wyglądać zupełnie inaczej. Na przykład dłuższa soczewka prawdopodobnie sprawi, że będziesz wyglądać szczuplej, podczas gdy krótsza soczewka sprawi, że Twoja twarz będzie wyglądać na nieco szerszą. Bycie zbyt blisko aparatu, jak to często bywa w przypadku selfie, może sprawić, że niektóre cechy będą wyglądać na nieco zniekształcone lub uwydatnione, na przykład nosy. Światło może mieć ogromny wpływ na to, jak patrzymy na aparat. Na przykład światła, które świecą w dół, są dość ostre i mogą powodować ciemne cienie, które nie składają się na bardzo pochlebne zdjęcie.

Osoba, którą widzisz

Może być dziwne uświadomienie sobie, że sposób, w jaki patrzysz na zdjęcia, jest bliższy temu, jak patrzysz na innych wokół siebie, jednak może pomóc wiedza, że badania wykazały, iż inni ludzie na ogół wolą wersję Ciebie, którą widzą, niż obraz siebie, który widzisz w lustrze.

Zrób więc selfie i dodaj dowolny filtr, ale nie zniechęcaj się, jeśli wyglądasz inaczej niż w lustrze!

 

 

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x