Dlaczego tak bardzo kochamy gry wideo?

Gry wideo to wpływowy element naszej kultury społecznej, rozwijający się przez ponad 60 lat po wynalezieniu pierwszej gry w 1958 roku. William Higinbotham, fizyk, który stworzył tę prostą grę w tenisa, byłby zachwycony, gdyby zobaczył zakres innowacyjnych, interesujących, i kultowe gry dostępne już dziś.

Niezależnie od tego, czy marzysz o karierze w grach, przeżywasz kilka przygód ze znajomymi przez weekend, czy od czasu do czasu udajesz się na misję solo – oto kilka powodów, dla których wszyscy kochamy gry.

Relaksujące doświadczenie

Gry dają nam możliwość oderwania się od rzeczywistości i wkroczenia w dziwne i cudowne światy. Ten eskapizm może być zdrowym oderwaniem się od stresów dnia codziennego, który jeśli nie jest kontrolowany, może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Ciesząc się małym centrum miasta za ekranem, mamy swobodę zaspokojenia naszej psychologicznej potrzeby autonomii. Niezależnie od tego, czy chcemy odkrywać nową krainę, zbierając rzadkie przedmioty, zbudować własną wioskę od zera, czy też prowadzić symulowane życie, w którym możemy być kimkolwiek chcemy – gry na to pozwalają.

Towarzyszenie i wspólnota

Różnorodne są nie tylko rodzaje gier, ale także gry wideo dają graczom wiele różnych sposobów na doświadczanie przyjaźni w ich społeczności. Nintendo Wii lub Switch pozwalają nam grać w różne gry z naszymi przyjaciółmi w bardziej interaktywny sposób, konkurując ze sobą lub wspierając się wzajemnie.

Gry online dla wielu graczy (takie jak „Overwatch”, „League of Legends” i „Counterstrike GO”) pozwalają nam spotykać się i współpracować z nieznajomymi z całego świata, aby osiągnąć wspólny cel. Grupy znajomych mogą również zdecydować się na zorganizowanie imprezy „Lan”, podczas której spotykają się w prawdziwym życiu, a następnie grać razem. Jeśli „Lanning” nie jest możliwy, znajomi mogą rozmawiać ze sobą za pomocą aplikacji takich jak Discord lub Teamspeak i grać w tych samych zespołach w zaciszu własnego domu. Niezależnie od tego, czy wygramy, czy przegramy, możliwość odnoszenia się do siebie nawzajem daje nam poczucie wspólnoty. Nie zawsze możemy uzyskać je w prawdziwym świecie.

Mile widziane wyzwanie

Istnieje wiele aspektów gry, które mogą stanowić wyzwanie, np. Współpraca z graczami, którzy nie rozumieją koncepcji pracy zespołowej, są zbyt konkurencyjni lub być może nie są tak kompetentni, jak my w danej grze. Pokonanie tych przeszkód wymaga cennych umiejętności ludzkich i ważnych umiejętności osobistych, które mogą być trudne do rozwinięcia. Kiedy więc nauczymy się stosować je w tego typu trudnych sytuacjach, możemy dokonać pozytywnej zmiany i być w stanie wyjść zwycięsko.

Inne wyzwania, które składają się na naszą miłość do gry, to opanowanie jej mechaniki. Od łączenia krótkich czasów reakcji do zapamiętywania kombinacji, podejmowania szybkich decyzji po ćwiczenie priorytetów i przywództwa – wszystko to składa się na ostateczny sukces lub porażkę niektórych gier. Im więcej ćwiczymy, tym łatwiej będziemy w stanie aktywować te umiejętności lub ostatecznie ukończyć trudny poziom. Daje nam to poczucie spełnienia i satysfakcji emocjonalnej w zakresie naszych osobistych kompetencji.

Tym, którzy mogą nie rozumieć miłości do gier, mamy nadzieję, że pomoże to wyjaśnić, dlaczego i jak gry stały się tak popularnym elementem społecznościowym. A tym, którzy rozumieją, GLHF!

 

 

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x