Jak twój telefon oddziałuje na twój mózg?

Telefony są niezwykle ważną częścią naszego życia i jesteśmy od nich tak uzależnieni, że nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu. Tak, w dzisiejszych czasach mogą one uratować życie i są tak przydatne, że używamy ich do kierowania naszymi poczynaniami. Ale czy kiedykolwiek myślałeś o tym, jaki wpływ telefon wywiera na twój mózg?

Udowodniono, że nadmierne używanie telefonów komórkowych może być problematyczne dla naszego długotrwałego zdrowia. Tak, Twój telefon może być najważniejszą rzeczą w Twoim życiu, ale może też wyrządzić wiele niewidocznych na pierwszy rzut oka szkód. Zrozumienie konsekwencji zdrowotnych nadmiernego korzystania z telefonu jest bardzo ważne i pomoże Ci nieco bardziej regulować korzystanie z niego.

Oto kilka sposobów, w jakie telefon może wpływać na mózg.
Twoja pamięć się pogarsza

To logiczne – ponieważ nie musisz pamiętać rzeczy, twoja pamięć automatycznie się pogarsza. Jest to coś, co stało się znacznie bardziej zauważalne, odkąd korzystanie z telefonów komórkowych stało się bardziej powszechne. W rzeczywistości jest to spowodowane czymś, co nazwano Efektem Google. Problem polega na tym, że w wyniku tego twoja pamięć w zasadzie leży na plecach i drzemie na leżaku. Musisz ją obudzić i zacząć częściej używać.

Lęki i zdenerwowanie

Udowodniono, że nadmierne używanie telefonu komórkowego może w rzeczywistości pogorszyć twój nastrój czy wywołać lęki. Ponieważ cały czas jesteśmy “podłączeni do sieci”, możemy odczuwać lęk separacyjny, gdy nie mamy telefonu przy sobie przez dłuższy czas. To jest coś, z czym zdecydowanie musimy walczyć. Lęki może naprawdę negatywnie wpłynąć na wiele innych aspektów naszego życia, więc musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby temu zapobiec. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest wyznaczenie sobie jednego dnia w tygodniu, w którym nie będziesz używać telefonu komórkowego.

Przeciążenie mózgu

Pomyśl, ile informacji codziennie otrzymujesz z telefonu. Oprócz wyszukiwania rzeczy w Internecie musisz zmagać się z e-mailami, wiadomościami, powiadomieniami, połączeniami, SMS-ami i wyskakującymi okienkami. Wszystkie te rzeczy mogą okazać się dla nas przytłaczające i zacząć faktycznie przeciążać nasz mózg. Jedną z głównych konsekwencji tego jest to, że zbyt wiele myśli przez cały czas powoduje, że jesteśmy nadmiernie zmęczeni i nieszczęśliwi. Spróbuj ograniczyć ilość czasu, w którym używasz telefonu, a twoje nastawienie psychiczne będzie znacznie bardziej pozytywne.

Braki w innych dziedzinach twojego życia

Badania wykazały, że nadmierne używanie naszych telefonów może w rzeczywistości prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu GABA w mózgu. Jest to coś, co przerywa i spowalnia ruch neuronów w mózgu, które pozwalają nam działać na normalnym poziomie. Dzieje się tak, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować przez resztę dnia, a inne rzeczy w twoim życiu zajmują drugie miejsce. Pogorszeniu ulega twoja umiejętność skupiania się, a także tracisz kontrolę w pozostałych obszarach swojego życia.

Teraz gdy znasz niektóre z efektów ubocznych zbyt częstego używania telefonu komórkowego, mamy nadzieję, że ponownie oszacujesz, jak często używasz telefonu, i postarasz się ograniczyć wykorzystanie smartfona. Może się okazać, że w wyniku tego inne obszary twojego życia ulegną poprawie.

 

Źródła: Morgan Simone

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x