Dlaczego jaszczurki “gubią” ogony?

Przez lata pojawiło się w Internecie wiele filmów, na których jaszczurki zrzucały ogony, które nadal wiją się na podłożu. Choć może wydawać się to straszne i bolesne, istnieje sprytny powód, dla którego te małe gady porzucają część swojego ciała. Te stworzenia są tak sprytne, że mogą sprawić, by ich ogon odrósł! Niedawno przeprowadzono badania nad tymi małymi zwierzętami i tym, jak dokładnie udaje im się odtwarzać ogony, co może doprowadzić do niesamowitych przełomów w nauce.

Dlaczego jaszczurki “gubią” ogony?

Jaszczurki to sprytne małe gady, które potrafią zrobić coś niesamowitego – upuścić ogony! Dlaczego to robią? Cóż, kiedy jaszczurka czuje się zagrożona, używa swojej unikalnej umiejętności zwanej autotomią i pozbywa się kawałka swojego ciała. Ogon, który zostawia za sobą, kręci się po podłodze przed drapieżnikiem, aby odwrócić uwagę, a jaszczurka ucieka w bezpieczne miejsce.

Odrost

Niesamowite jest to, że ich ogon odrasta. Jaszczurką mogą również odrastać kończyny (co jest niesamowite). Rdzeń kręgowy jaszczurki sięga aż do końca ogona, co oznacza, że ​​kiedy pozbywają się ogona, w rzeczywistości tracą część kręgosłupa. Oznacza to również, że podczas fazy regeneracji odrasta im również część rdzenia kręgowego! Najszybszą jaszczurką w dyscyplinie szybkości odrastania ogona jest gekon, który potrzebuje zaledwie 30 dni, aby w pełni zregenerować ogon.

Jak one to robią?

Jaszczurki mają w sobie komórki, które można znaleźć u wszystkich kręgowców – komórki glejowe. Są to wyspecjalizowane komórki macierzyste, które pomagają w pozycjonowaniu neuronów u noworodków. Następnie komórki przechodzą w stan spoczynku, w którym nie robią nic więcej. Jednak u jaszczurek, gdy odpada ich ogon, komórki te są aktywowane. Następnie pomagają w tworzeniu białek, które budują i pozycjonują nowy odcinek kręgosłupa. Po wykonaniu swojej pracy komórki wracają do spoczynku, dopóki nie będą ponownie potrzebne. O dziwo, komórki jaszczurki mogą również pomóc w naprawie wszelkich innych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Badania

Naukowcy byli zafascynowani tym, co jaszczurki zdołały osiągnąć. W warunkach laboratoryjnych zachowywali się jak drapieżnik, powodując, że jaszczurka pozbywała się ogona, po czym analizowali aktywne geny zarówno w pozostałym ogonie, jak i reszcie jaszczurki. Robiąc to, odkryli, że ponad 320 genów zostało użytych do ponownego wzrostu – jaszczurki mają wbudowany przepis na naprawę własnego ciała.

Co to znaczy?

Niemal każdy z genów zaangażowanych w proces regeneracji jaszczurek został zlokalizowany w ludzkim ciele. Odkrycie sposobu, w jaki gady robią to, co robią, oznacza, że ​​naukowcy szukają obecnie możliwości wykorzystania tych genów u ludzi, aby pomóc w wyzdrowieniu po urazach kręgosłupa. Jednakże, ponieważ nauka stojąca za tym wszystkim jest bardzo zaawansowana, na razie koncentrują się na wykorzystaniu tych odkryć do wspomagania ponownego wzrostu komórek w mózgu. Naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia będą mogli pomóc w chorobach psychicznych i artretyzmie.

Ponieważ nauka stała się tak zaawansowana w ostatnich czasach, nie wydaje się, że minie dużo czasu, zanim będziemy mogli wyleczyć prawie wszystko. Chociaż możemy nie być w stanie wyhodować sobie ogonów (jeszcze), wydaje się, że wkrótce będziemy na właściwej drodze do pomocy potrzebującym dzięki pomocy naszych jaszczurczych przyjaciół.

 

Źródła:

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x