Czy ćwiczenia mózgu naprawdę działają?

Podczas gdy niektórzy naukowcy wychwalają korzyści płynące z treningu mózgu, powołując się na ich zdolność do poprawy plastyczności mózgu i funkcji poznawczych, inni twierdzą, że istnieje niewiele dowodów na to, że owe ćwiczenia działają. Jednak eksperci są zgodni co do tego, że należy wyodrębnić 2 kategorie tych czynności – trening mózgu i gry umysłowe. A różnica między nimi jest ogromna. Gry logiczne są, jak sama nazwa wskazuję, grami dostarczającymi rozrywki użytkownikowi. Z drugiej strony trening mózgu jest poparty badaniami i to właśnie on może pozwolić mózgowi rozwinąć pełny potencjał.

Ponieważ branża treningu mózgu jest stosunkowo nowa, badań na jej temat jest niewiele – i na pewno nie wystarczą do podjęcia uzasadnionej decyzji, czy trening mózgu przyniesie uczestnikowi jakąkolwiek konkretną korzyść. Według dr Adama Gazzaleya, założyciela Neuroscience Imaging Centre, badania są obecnie w decydującym punkcie. Uważa, że ​​ćwiczenia, które obecnie są dostępne, nie angażują mózgu na tyle, by mogły zajść w nim jakieś zmiany.

Wydaje się, że Gazzaley jest wspierany przez artykuł badawczy opublikowany niedawno w czasopiśmie Psychological Science in the Public Interest, w którym stwierdzono, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie zdolności treningu mózgu do wzmacniania funkcji poznawczych.

Osobą, która wspiera trening mózgu, jest neurobiolog Henry Mahncke, który jest dyrektorem generalnym firmy Posit Science zajmującej się oprogramowaniem do treningu mózgu. Cytuje wiele opracowań naukowych, które nazywa wysokojakościowymi. Warto jednak zauważyć, że były to te same badania, które zdyskredytowano we wcześniejszej pracy badawczej. Argument na ich słuszność wywodzi się z przekonania, że badacze ​​używają przestarzałych teorii, aby wyjaśnić, dlaczego trening mózgu nie działa.

Posit Science są twórcami DriveSharp, programu treningu mózgu, który, jak udowodniono, poprawia zdolności wzrokowe starszych kierowców, pomagając im szybciej reagować na zagrożenia związane z widzeniem peryferyjnym. Aplikację poleca nawet American Automobile Association, które zdecydowało się na współpracę z firmą Posit Science, oferując swoim członkom w wieku 55+ oprogramowanie po obniżonej cenie.

Program wykorzystuje wiele zadań śledzenia obiektów i testów uwagi, co, jak twierdzi Mahncke, może zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku spowodowanego przez błąd ludzki nawet o 48%.

Chociaż istnieją pewne dowody na poparcie stosowania treningu mózgu, istnieje również kontrargument przeciwko tej potrzebie. Może na razie najlepiej jest powiedzieć, że jury nie wydało jeszcze werdyktu, a mądry naukowiec może wykorzystać dostępne ograniczone badania na swoją korzyść.

 

 

Źródła: Ally Abrams

Zdjęcia: Gettyimages, Clipartmax

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x