Czy możesz umrzeć od złamanego serca?

Czasami życie uderza Cię tam, gdzie boli i jesteś tak smutny, że wydaje się, że świat się kończy. Cóż, rozwesel się, bo inaczej może to być Twój koniec! Chociaż rzadko się to zdarza. Sprawdźmy, jak dokładnie możesz umrzeć od złamanego serca.

Oficjalna diagnoza i przyczyny

Istnieje kilka nazw tego schorzenia – zespół złamanego serca, kardiomiopatia wywołana stresem lub zespół takotsubo. Tako tsubo to pułapki na ośmiornice, które wyglądają jak fragment “złamanego” serca.

Kobiety są bardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia. Co więcej, kobiety po menopauzie to największa grupa, na którą może wpływać takotsubo. W rzeczywistości ponad 90% zgłoszonych przypadków dotyczy kobiet w wieku od 58 do 75 lat.

Jednak wszelkie dramatyczne straty mogą spowodować ten syndrom. Może to być śmierć bliskiej osoby, rozwód, zerwanie, zdrada, odrzucenie i każda poważna separacja. Wszystkie te rzeczy spowodują wzrost hormonów stresu w wyniku złamanego serca.

Badania wykazały, że w ciągu pierwszego miesiąca po śmierci bliskiej osoby znacznie wzrasta również ryzyko śmierci. Stres jest potężnym zabójcą, ponieważ może powodować przyspieszenie akcji serca, wyższe ciśnienie krwi, co z kolei zmusza serce do cięższej pracy.

Jedna godna uwagi masowa diagnoza takostubo miała miejsce w 2011 roku po trzęsieniu ziemi w Christchurch, w którym zginęło 185 osób. Następnie zdiagnozowano zespół złamanego serca u ponad 20 pacjentów. Chociaż 20 nie brzmi na dużo, to duża liczba, biorąc pod uwagę, że ta diagnoza jest bardzo rzadka.

Objawy zespołu złamanego serca

Kiedy przechodzisz zespół złamanego serca, jego część tymczasowo się powiększa i nie pompuje tak dobrze. Reszta twojego serca musi zadbać o zachowanie swojej funkcjonalność, a czasami musi wykonywać cięższą pracę, pompować więcej krwi, wykonując mocniejsze skurcze.

Ze względu na podobieństwa zespół złamanego serca może zostać błędnie zdiagnozowany jako zawał. Objawy i wyniki testów są podobne, jednak w zespole złamanego serca nie ma zablokowanych tętnic. Ktoś z zespołem złamanego serca odczuje nagły ból w klatce piersiowej i duszność. Może prowadzić to do ciężkiej, krótkotrwałej niewydolności mięśnia sercowego, która zazwyczaj jest uleczalna. Ci, którzy cierpią na tę chorobę, mogą wyzdrowieć w ciągu kilku tygodni, a gdy już to nastąpi, ryzyko ponownego wystąpienia zespołu złamanego serca jest niskie.

Leczenie i powrót do zdrowia

Większość przypadków zespołu złamanego serca kończy się szczęśliwie. Pacjenci zazwyczaj wracają do zdrowia w ciągu kilku tygodni lub co najwyżej dwóch miesięcy. Chorobe tą leczy się diuretykami, które odciążają mięsień sercowy, pozbywając się nadmiaru wody i soli, beta-blokerami lub innymi lekami, które blokują szkodliwe działanie hormonów stresu na serce.

Czy możesz z tego umrzeć?

Tylko w niezwykle rzadkich przypadkach ludzie umierają z powodu tej przypadłości, chociaż jest to możliwe. W ekstremalnych sytuacjach organizm może wpaść we wstrząs kardiogenny. Oznacza to, że osłabione serce nie może przepompować wystarczającej ilości krwi, jakiej potrzebuje organizm. Ta konkretna sytuacja może być śmiertelna, jeśli nie zostanie leczona natychmiast.

Inne powikłania mogą obejmować płyn w płucach, niskie ciśnienie krwi, nieregularne bicie serca lub niewydolność serca. Śmierć jest rzadka, ale niewydolność serca występuje u około 20% pacjentów z zespołem złamanego serca.

Niektórzy spekulowali na temat przypadków zespołu złamanego serca wśród celebrytów, takich jak Debbie Reynolds, która zmarła dzień po swojej córce Carrie Fisher i Johnny Cash, który zmarł kilka miesięcy po jego żonie.

Odpowiadając na pytanie – tak, technicznie rzecz biorąc, możesz umrzeć ze złamanego serca, ale bardziej prawdopodobnie jest, że tak nie będzie!

 

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Svhhearthealth, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x