Co to jest nieskończoność?

Kiedy Buzz Astral zawołał „Na koniec świata i jeszcze dalej”, wszyscy bili brawa. Ale wydaje się, że nikt nie miał serca, by powiedzieć Buzzowi, że sama natura nieskończoności oznacza, że ​​nie można jej przekroczyć! Ale czym właściwie jest nieskończoność i jak ją definiujemy? To nie jest nowe pytanie, a eksperci na przestrzeni wieków już wielokrotnie je rozważali.

Rzeczywiście, wszyscy, od Arystotelesa po Alberta Einsteina, przez lata dzielili się swoimi opiniami na temat nieskończoności. Dlatego ważne jest, aby pomyśleć o tym, co to właściwie jest. Czy nieskończoność jest po prostu abstrakcyjnym pojęciem, o którym mówilibyśmy w filozofii? A może nieskończoność jest rzeczywiście czymś, co istnieje w prawdziwym świecie. Przyjrzyjmy się, czym właściwie może być nieskończoność.

Definicja

Tak więc podstawową definicją tego, co znamy jako nieskończoność, jest po prostu opisanie czegoś, co nie posiada granic i ograniczeń. Jest to coś większego niż jakakolwiek liczba i koncepcja, którą trudno jest sprecyzować. Einstein jest znany ze swojego słynnego cytatu o nieskończoności wszechświata. Tak, mógł starać się być trochę uroczy, ale Einstein miał rację. “Tylko dwie rzeczy są nieskończone – wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej”.

Więcej niż jeden rodzaj nieskończoności

Nie ma tylko jednego rodzaju nieskończoności, a dzieje się tak z powodu ciekawostek, takich jak potencjalna nieskończoność. Dobrym przykładem może być liczenie. W rzeczywistości jest to coś, co teoretycznie mogłoby trwać wiecznie, ponieważ liczby są nieograniczone. Następnie jest coś takiego jak symbol nieskończoności, który jest nieskończony, ale należy podążać zgodnie z jego granicami. Inną rzeczą do zrozumienia jest to, że niektóre nieskończoności mogą być w rzeczywistości większe niż inne. Jest to ogólnie związane z matematyką, gdzie można znaleźć pewne rodzaje nieskończoności, które są niepoliczalne.

Nie możemy jej zmierzyć

Jedną z najbardziej wymownych (ale także frustrujących) rzeczy o nieskończoności jest to, że nie jesteśmy w stanie jej zmierzyć. Ale w takim razie jak udowodnić, że istnieje? Cóż, to jest jedna z rzeczy, która sprawia, że ​​koncepcja nieskończoności jest taką walką dla wielu ludzi. Jest wysoce dyskusyjne, czy nieskończoności mogą faktycznie istnieć w prawdziwym świecie, czy też są po prostu konceptualne. W rzeczywistości Einstein postulował, że nawet wszechświat nie jest nieskończony, ale, co bardziej prawdopodobne, znajduje się gdzieś pomiędzy skończonym a nieskończonym.

Jest jasne, że nieskończoność jest czymś, czego nie można łatwo zdefiniować. Wielu próbowało, ale znalezienie przykładów nieskończoności w prawdziwym świecie jest praktycznie niemożliwe. W przeważającej części idea nieskończoności jest czymś, co znamy jako abstrakcyjne pojęcie. Okaże się, czy kiedykolwiek osiągniemy punkt, w którym będziemy mogli dokładnie zdefiniować lub określić ilościowo, czym jest nieskończoność. Na razie będziemy musieli po prostu zaakceptować to jako koncepcję i spróbować zdecydować, co mamy na myśli, kiedy używamy terminu nieskończoność.

 

Źródła: Jane Josefson

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x