Ile hot dogów można zjeść w 10 minut?

Czwartego lipca, tak jak to robili od lat, do Nowego Jorku przybyli renomowani miłośnicy jedzenia i rywalizacji w Nathan’s Famous Hot Dog Eating Contest. Wydarzenie było oczywiście w tym roku nieco inne ze względu na pandemię koronawirusa. Wystartowało tylko 10 osób, a publiczności na żywo nie było. Ale Joey „Jaws” Chestnut wciąż zdołał ustanowić rekord świata, pokonując 75 hot dogów (łącznie z bułeczkami) w 10 minut.

Zaskakująco – i być może trochę przerażająco – mógł zjeść jeszcze kilka. W nowym badaniu naukowiec obliczył, że człowiek mógłby teoretycznie pożreć 83 hot dogi w 10 minut – jest to tempo spożycia podobne do tego, jakie ma niedźwiedź grizzly jedzący mięso zwierzęce.

James Smoliga wpadł na pomysł badania, czytając o badaniach nad wydajnością lekkoatletyczną. Naukowcy próbowali oszacować ludzkie granice dla wydarzeń sportowych, takich jak maraton czy bieg na 100 jardów, wykorzystując dane od poprzednich rekordzistów, mówi Smoliga, fizjolog z High Point University. Czytając artykuł o ograniczeniach ludzkiej szybkości biegu, pomyślał: „Założę się, że konkurs hot doga jest podobny do tego”.

Smoliga zwrócił się do modelu matematycznego stworzonego przez Marka Denny’ego, biologa z Uniwersytetu Stanforda. Denny użył tego modelu do oszacowania maksymalnej możliwej prędkości biegania psów, koni i ludzi. Denny mówi, że znajdując funkcję matematyczną, która dopasowuje dane z poprzednich rekordów świata w pewnym wydarzeniu (w tym przypadku do jedzenia hot dogów) w czasie, można przewidzieć ograniczenia wydajności w tym wydarzeniu.

Na szczęście dla Smoligi, miłośnicy współzawodnictwa żywieniowego skrupulatnie dokumentowali swoje wyczyny na przestrzeni lat. Łącząc zebrane przez siebie punkty danych z informacjami z witryny Nathan’s Famous, zebrał dane z 39 lat, które zakończyły się w 2019 r. (Chociaż zawody rozpoczęły się w 1972 r., we wczesnych latach 80. rozpoczęły się stałe czasy rywalizacji od 10 do 12 minut. )

Zwycięska liczba hot dogów wzrosła, jak stwierdził Smoliga, z 10 w 1980 roku do gigantycznych 74 w 2018 roku – poprzedni rekord, również należący do Chestnut. „Nie byliśmy dwa razy szybsi na 100 metrów ani dwa razy szybciej w maratonie przez ponad 100 lat” – mówi Smoliga. „Nie porównuje się z niczym innym, co widzieliśmy w sporcie”

Te gwałtownie rosnące liczby są prawdopodobnie spowodowane tym, że zawodnicy przyspieszają szkolenie, ćwicząc duże ilości jedzenia lub wody w ograniczonym czasie. Celem jest wyszkolenie żołądka w zakresie rozluźnienia i szybkiego rozciągnięcia, umożliwiając tym profesjonalnym zjadaczom „wchłonięcie tak ogromnej objętości, której większość ludzi nie może” – mówi David Metz, gastroenterolog z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine.

W 2007 roku Metz udokumentował tę imponującą (lub przerażającą) ekspansję żołądka u konkurencyjnego zjadacza. W jednym teście zjadacz biorący udział w zawodach wypił 4,5 litra wody w zaledwie 2 minuty, podczas gdy osoba bez doświadczenia w żywieniu zawodowym wypiła mniej niż 2 litry.

Smoliga mówi, że chociaż skrócenie jednej dziesiątej sekundy w biegu na 100 metrów zależy od złożonych procesów zachodzących w układzie sercowo-naczyniowym, mięśniowym i kostnym, rozciąganie żołądka jest prostsze. (Porównuje to do używania coraz większych kolczyków do powolnego rozszerzania płatków usznych, chociaż żołądek może łatwiej skurczyć się do normalnego rozmiaru). To może wyjaśniać szybki wzrost liczby zwycięskich hot dogów w stosunkowo krótkim czasie.

Smoliga stwierdził, że wciąż jest miejsce na poprawę. Według jego obliczeń, człowiek powinien być w stanie połknąć do 83 hot dogów w 10 minut, donosi dzisiaj w Biology Letters .

Denny ostrzega jednak, że sama matematyka nie wystarczy, ponieważ równania nie uwzględniają czynników fizjologicznych. W szczególności, dodaje Metz, badania dotyczące fizjologii zjadaczy konkurencyjnych są niewielkie, więc nadal istnieje wiele niewiadomych, w tym maksymalna pojemność ludzkiego żołądka.

Ostrzega też opinię publiczną, aby nie próbowała samodzielnie się tego dowiedzieć. Ostrzega, że ​​zjadacz-amator może ponieść poważne konsekwencje zdrowotne, próbując spożyć ogromną objętość, co może spowodować zadławienie lub pęknięcie żołądka. Mówiąc najprościej, mówi: „Nie powinni próbować tego w domu”.

Źródło: Lucy Hicks, doi: 10.1126 / science.abd8228 | Zdjęcie: Photo by Andy Wang on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x