Gigantyczna gwiazda Betelgeuse “ściemnia się dramatycznie”

Astronomowie ustalili przyczynę dramatycznego ściemnienia jednej z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. Kolos zwany Betelgeuse zaczął ciemnieć w zeszłym roku i trwa to do dzisiaj, wydaje się, że zmierza w kierunku gwałtownej śmierci.

Dziwne zachowanie gwiazdy doprowadziło do teorii, że wkrótce wybuchnie jako olbrzymia supernowa, która byłaby widoczna z Ziemi.

Jednak na podstawie obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble’a naukowcy stwierdzili, że teraz wierzą, że Betelgeuse wyrzuciła w przestrzeń kosmiczną ogromną, gorącą, gęstą chmurę materii, która ostygła, tworząc pył. Ta chmura pyłu osłania światło gwiazdy i sprawia, że ​​wydaje się ona ciemniejsza z perspektywy obserwatorów na Ziemi.

Betelgeuse jest klasyfikowana jako czerwony nadolbrzym, największy typ gwiazdy. Jego masa jest ponad 10 razy większa niż masa naszego Słońca. Gdyby znajdował się w centrum naszego Układu Słonecznego, jego powierzchnia sięgałaby do planety Jowisz.

Naukowcy podejrzewają, że Betelgeuse – nazywany „sokiem z chrząszczy” – zbliża się do końca swojego cyklu życia, kiedy zużyje paliwo i eksploduje, stosunkowo szybko. W kategoriach kosmicznych, nazywane jest to supernowa.

„Szczerze mówiąc, nie wiemy na pewno, jak szybko Betelgeuse stanie się supernową” – mówi astrofizyk Andrea Dupree, dyrektor Solar Stellar Planetary Sciences Division w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. „Prawdopodobnie nie za naszego życia. Ale nie wiemy, jak zachowuje się gwiazda tydzień wcześniej, w noc przed wybuchem” – dodał Dupree.

Olbrzymie gwiazdy, takie jak Betelgeuse, wyrzucają w przestrzeń kosmiczną duże ilości ciężkich pierwiastków, w tym węgla, tlenu, wapnia i żelaza, które stają się elementami budulcowymi gwiazd nowej generacji. Betelgeuse znajduje się stosunkowo blisko naszego Układu Słonecznego, około 725 lat świetlnych stąd. Rok świetlny to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu roku, 5,9 biliona mil (9,5 biliona kilometrów).

Jego ściemnianie rozpoczęło się w październiku ubiegłego roku i do połowy lutego straciło ponad dwie trzecie blasku. W kwietniu powrócił do swojego zwykłego blasku, ale może znowu przygasać. Naukowcy nadal nie są w stanie wyjaśnić, w jaki sposób powstała chmura pyłu i mają nadzieję, że zbadają ją, aby lepiej zrozumieć, co może się dziać z Betelgeuse.

Źródło: dailystar.co.uk | Zdjęcia: Hubble / AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x