Chrząszcz pół kobieta pół facet

Muzeum Przyrody i Historii Prefektury Miyazaki w mieście Miyazaki jest obecnie domem dla rzadkiego znaleziska w przyrodzie – jelonka piłokształtnego (po japońsku nokogiri kuwagata-mushi), który składa się w równej części z samca i samicy.

Okaz został schwytany w Saito, mieście położonym nieco na północ od miasta Miyazaki i przywieziony do muzeum pod koniec lipca. Jest przykładem gynandromorfu, czyli organizmu o cechach zarówno męskich, jak i żeńskich (termin ten jest szczególnie używany w dziedzinie entomologii). Pracownik muzeum zauważa, że ​​ten konkretny przypadek musiał powstać w wyniku rzadkiej mutacji genetycznej, która ma mniej niż jedną na 10000 szans na wystąpienie w sposób naturalny. Co więcej, ponieważ niedopasowane żuwaczki spowodowałyby, że znajdował się w niekorzystnej sytuacji w wojnach o trawę, znalezienie w pełni dorosłego osobnika na wolności jest jeszcze rzadsze.

Jak więc wizualnie manifestuje się mutacja w wyglądzie chrząszcza? Po pierwsze, jest ogólnie nieco mniejszy niż typowy owad swojego gatunku. Jego ciało jest prawie idealnie podzielone na pół ze względu na płeć – lewa część ciała jest mężczyzną, a prawa kobietą. Żuchwa i nogi po stronie męskiej są znacznie większe niż po stronie żeńskiej. Mimo wszystko chrząszcz jest zdrowy i bardzo energiczny.

Ponieważ od wieków łapanie chrząszczy jest ulubioną letnią rozrywką japońskich dzieci, możemy sobie wyobrazić, że musi być wiele rodzin, które chcą rzucić okiem na chrząszcza, który pozostanie w muzeum przez nieokreślony czas.

Źródło: Asahi Shimbun via Livedoor News  | Zdjęcia: wikipedia / Twitter/@hakubutsukan1

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x