Przyjazne dla środowiska klapki z alg

Naukowcy z University of California w San Diego mają nadzieję, że przyszłe wizyty na plaży będą przyjazne dla środowiska i mody, dzięki nowej formule biodegradowalnych klapek.

Mike Burkart, profesor chemii i biochemii na publicznym uniwersytecie badawczym w San Diego w Kalifornii, opracował polimer z alg, który rozkłada się w sposób naturalny. Laboratorium początkowo wytwarzało benzynę z alg, zanim zwróciło uwagę na deski surfingowe, a teraz skromne klapki. „Prawie każdy liczący się producent obuwia przyszedł, aby porozmawiać z nami o możliwości wykorzystania naszych materiałów w swoich produktach” – powiedział Burkart.

Proste obuwie jest niedrogie i popularne na całym świecie, dlatego też stanowi znaczną część wyrzuconych plastików zanieczyszczającego oceany i morza. Ale Burkart ma nadzieję, że jego buty na bazie alg to zmienią. „Rozmawiamy również z innymi firmami, na przykład w sprawie opakowań do żywności lub o innych rodzajach materiałów, których nie chcemy w środowisku” – powiedział Burkart. „Naprawdę chcemy, aby te sandały mogły się rozkładać lub mogły być poddawane recyklingowi” – powiedział.

Źródło: torontosun.com | Zdjęcia: Mike Blake / REUTERS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x