Obliczenie wieku psa w latach ludzkich jest trudniejsze niż myślisz

Aby oszacować wiek psa w latach ludzkich, pomnóż wiek psa przez siedem, prawda? Źle.

Dokładniejsza konwersja nie jest tak łatwa do wykonania w twojej głowie: pomnóż logarytm naturalny wieku psa przez 16, a następnie dodaj 31. Naukowcy donoszą o tej nowej formule wieku psa 2 lipca w Cell Systems .

W miarę starzenia się zwierząt małe chemiczne znaczniki zwane grupami metylowymi są dodawane i usuwane z DNA. Zmiany te śledzą różne etapy wzrostu i można je wykorzystać do określenia wieku biologicznego. Naukowcy mogą nawet porównać zmiany zachodzące między gatunkami. W tym przypadku naukowcy porównali stany metylacji 320 ludzi w wieku od 1 do 103 lat ze stanami 104 labradorów w wieku od 5 tygodni do 16 lat.

Naukowcy odkryli, że związek między latami człowieka i psa zmienia się w czasie. We wczesnym okresie życia szczenięta rozwijają się znacznie szybciej niż ludzie, ale wraz z wiekiem psy ich krzywa starzenia zaczyna się spłaszczać. 8-tygodniowy szczeniak jest mniej więcej w tym samym wieku, co 9-miesięczny człowiek. 1-letni pies odpowiada około 31 ludzkim latom, a 4-letni pies jest bliżej 53-letniego człowieka. Nowe równanie pokazuje również średnią długość życia labradorów – 12 lat – ze średnią 70-letnią długością ludzkiego życia.

Badanie dotyczyło wyłącznie żółtych labradorów. Ponieważ długość życia innych ras jest różna, potrzebne są dalsze badania, aby ustalić rzeczywisty wiek każdego psa – twierdzą naukowcy.

Dni psa
Ten wykres pokazuje, jak wiek Labrador retriever odpowiada ludzkiemu, w oparciu o porównanie między tym, jak małe chemiczne znaczniki na DNA zmieniają się w czasie u obu gatunków. Na przykład 1-letni pies odpowiada około 31 ludzkim latom (druga kropka od lewej), a 4-letni pies jest bliżej 53-letniego człowieka (trzecia kropka).

Źródło: T. WANG I WSP. / CELL SYSTEMS 2020

Źródło: LINK | Zdjęcia: Photo by Justin Veenema on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x