Malutki robot zasilany alkoholem

Roboty są zwykle zasilane z baterii i gniazdek. Ale RoBeetle jest trochę inny. Ten mikrobot wielkości owada (zdefiniowany jako ważący mniej niż 1 gram) działa na metanolu, rodzaju alkoholu powszechnie występującego w rozpuszczalnikach i środkach przeciw zamarzaniu.

Paliwa płynne, takie jak metanol, zawierają więcej energii na jednostkę objętości niż baterie, zwłaszcza na małą skalę. Oznacza to, że mikroboty zasilane metanolem nie wymagają dodatkowego zewnętrznego źródła zasilania, takiego jak przewody lub pola elektromagnetyczne. Mogły więc teoretycznie poruszać się z większą autonomią niż ich odpowiedniki zasilane elektrycznie, zachowując jednocześnie swój niewielki rozmiar.

W ramach nowego badania naukowcy zaprojektowali maleńkie sztuczne mięśnie, które mogą się kurczyć i rozluźniać – tak jak w rzeczywistości. W systemie zastosowano druty ze stopu niklowo-tytanowego pokryte proszkiem platyny, co przyspiesza spalanie par metanolu. Powoduje to wydzielanie ciepła, które powoduje skrócenie przewodów w nogach robota i ponowne wydłużenie po schłodzeniu, napędzając ruch RoBeetle’a.

RoBeetle waży zaledwie 88 miligramów i może ciągnąć obiekty o masie do 2,6 razy większej, jak donosi zespół w Science Robotics . Może przenosić dodatkowe 95 miligramów paliwa, które mogą zasilać robota do 2 godzin. Jest również w stanie wspinać się po zboczach i poruszać się po powierzchniach o różnych teksturach, w tym szkle, piankowej podkładce do spania i betonowym chodniku.

Naukowcy muszą teraz dowiedzieć się, jak tankować robota, aby zapewnić mu ciągłe zasilanie przez dłuższy czas. Jeśli uda im się zaprogramować RoBeetle, aby komunikował się ze swoim człowiekiem, mikroboty zasilane metanolem mogłyby pewnego dnia działać jako sztuczne zapylacze lub pomagać w skomplikowanych operacjach.

Źródło: Charlotte Hartley, doi: 10.1126 / science.abe4061 | Zdjęcie: YANG I WSP ., SCIENCE ROBOTICS 2020 | Wideo: IEEE Spectrum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x