Imponujące osiągnięcia Elona Muska

Elon Musk od lat rewolucjonizuje branżę technologiczną. Nawet w swoich biznesach, które przynoszą ogromne zyski Musk nie pozwala, by pieniądze przesłoniły jego główne cele, pomoc ziemi i środowisku. Kiedy Elon Musk ukończył uniwersytet, zdecydował się podążyć za swoimi marzeniami, które przyniosły korzyści całemu światu. Aby w pełni docenić niektóre rzeczy, których dokonał przyjrzyjmy się najważniejszym osiągnięcia Elona Muska.

#1 Tesla

Elon Musk stanowczo sprzeciwia się używaniu paliw kopalnych, dlatego w 2003 roku stworzył własną firmę produkującą samochody elektryczne. Musk zawsze chciał zmienić sposób postrzegania energii przez świat i stworzyć samochody elektryczne dostępne dla większości przeciętnych ludzi. Gdy zaczynał, jego pojazdy były dostępne tylko dla wyższej klasy, a najniższe ceny sięgały 300 000 zł. Jednak Elon był słwiadomy tego, że im więcej ludzi będzie miało dostęp do jego samochodów elektrycznych, tym lepiej wyjdzie na tym nasza planeta. Obecnie najtańszym samochodem Tesli, jaki można kupić, jest Model 3, którego ceny zaczynają się od zaledwie 115 000 zł, co jest znacznie przystępniejsze dla klasy średniej.

#2 Tesla Gigafactory

Kolejna próba, aby pchnąć świat w kierunku energii odnawialnej, to jego gigafabryki. Te fabryki są zaprojektowane tak, aby były całkowicie samowystarczalne, wykorzystując energię słoneczną i wiatrową. Pierwsza gigafabryka zajmuje powierzchnię prawie 178 000 metrów kwadratowych na pustyni na obrzeżach Reno w Nevadzie. Celem tych fabryk jest masowa produkcja akumulatorów litowo-jonowych potrzebnych do równie energooszczędnych pojazdów Tesla. Zaprojektowanie tych fabryk obniżyło koszt montażu akumulatorów Tesli o 30%. Zaletą masowej produkcji tych akumulatorów jest to, że pomaga również w masowej produkcji samochodów Tesli. Takie postępowanie znacznie obniża koszty, co pozwala na zakup samochodu większej liczbie osób, co z kolei pomaga chronić środowisko!

#3 SpaceX

W obliczu zbliżającego się zagrożenia globalnym ociepleniem Elon Musk postanowił stworzyć alternatywne rozwiązanie awaryjne na wypadek, gdybyśmy doszli do globalnej katastrofy. I tak w 2002 roku narodziło się SpaceX, a ostatecznym celem Muska jest pchnięcie ludzi do stania się gatunkiem wieloplanetarnym. Jednym z największych aspiracji Muska zawsze była możliwość wysyłania ludzi w kosmos i udanej kolonizacji Marsa. Po kilku nieudanych próbach wystrzelenia rakiety Falcon 1 na orbitę zespołowi SpaceX w końcu się udało, za czwartym razem. Po tym sukcesie firma bliska bankructwa zyskała zainteresowanie i wsparcie, co uchroniło ją przed upadkiem. Kolejny wielki wyczyn nastąpił w 2012 roku, będąc pierwszą prywatną firmą, która dostarczyła ładunki do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Priorytety SpaceX obejmują poprawę dostępności i komercjalizację podróży kosmicznych. Są na dobrej drodze, by to osiągnąć.

#4 The Boring Company

Chociaż zaczęło się to jako poboczne hobby, przedsięwzięcie Elona Muska, The Boring Company, ma duże aspiracje. Skupiając się na nowych metodach transportu, The Boring Company postanowiło rozwiązać problem zatorów w dużych miastach poprzez stworzenie podziemnych alternatyw. Zamiast wyobrażać sobie przyszłość z latającymi samochodami, Musk twierdzi, że tunele są lepszym rozwiązaniem. Wybranie tej drogi nie będzie miało dużego wpływu na obecne struktury miasta. Częścią tego marzenia jest połączenie dużych miast, które są stosunkowo blisko siebie, takich jak Los Angeles i San Francisco. To prowadzi nas do Hyperloopa. Niektórzy naukowcy twierdzą, że to nierealny cel,  jednak Elon Musk raz po raz udowadniał wątpiącym, że się mylą. Hyperloop byłby środkiem transportu składającym się z kapsuł przelatujących przez tunele z prędkością 1100 kilometrów na godzinę. Co więcej, Musk planuje, że Hyperloop będzie zasilany energią słoneczną. To radykalnie obniżyłoby koszty transportu między głównymi miastami, będąc jednocześnie bardziej efektywnym środowiskowo niż latanie. Najlepsze jest to, że Hyperloop kosztowałby tylko 6 miliardów dolarów, a szybka kolej około 68.

#5 Fundacja Muska

Chociaż nie jest to najbardziej znana z jego filii, nadal robi wszystko, co w jej mocy, aby pomóc światu. Oczywiście, w typowy dla Muska sposób, wiele darowizn jest przeznaczonych na pomoc w pozyskiwaniu czystej energii, oraz na rozwój edukacji i nauki. Aby być jak najbardziej wydajnym i opłacalnym, witryna firmy jest po prostu prostą, niemigrującą stroną z listą miejsc, do których trafiają dotacje:

# Badania i wspieranie odnawialnych źródeł energii

# Badania w zakresie eksploracji kosmosu

# Badania pediatryczne

# Edukacja naukowa i inżynieryjna

# Rozwój bezpiecznej sztucznej inteligencji z korzyścią dla ludzkości

Mając jasno określoną misję, nie ma wątpliwości, dokąd trafi Twoja darowizna.

 

Nawet przy napiętym harmonogramie między prowadzeniem wielu firm, imponujące jest to, że Elon Musk odnosi sukcesy w każdej z nich. Co więcej, Musk odmówił wypłaty w Tesli, aby mieć jak najwięcej pieniędzy na rozwój samochodów elektrycznych. Chociaż wspaniale jest mieć kogoś, kto prowadzi kampanię przeciwko globalnemu ociepleniu, przed nami jeszcze długa droga, zanim wkroczymy na drogę zrównoważonej przyszłości. Ale możemy podziwiać wysiłki kogoś takiego jak Elon Musk, aby później wykorzystać je jako inspirację do obrania właściwego kierunku!

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Tesla, Unsplash, AP, Gettyimages

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x