Dlaczego piosenki grzęzną w naszych głowach?

Może w twoim życiu jest piosenka, która przenosi cię w szczególne miejsce, gdy tylko usłyszysz pierwszy akord? Piosenka, która mówi do ciebie, która powoduję, że nie możesz powstrzymać się od śpiewania. Czasami odtwarzanie powtórki jest zbyt kuszące, ale dlaczego nie mamy dość tych melodii?

Dojście do porozumienia

Spokojnie, nie jesteś sam w ekipie powtórek. W rzeczywistości, jeśli chcesz zabrzmieć fantazyjnie, możesz nadać swojej akcji oficjalną nazwę – ekstremalne ponowne odsłuchanie. Teraz już wiemy, co to znaczy być zakochanym w tej samej melodii, tylko dlaczego nasze mózgi odczuwają potrzebę ciągłego słuchania tej samej piosenki?

Mityczny nastrój

Aby zrozumieć, dlaczego słuchamy tej samej piosenki w kółko, musimy zacząć od najpopularniejszych kategorii. Wesołe, optymistyczne utwory, a także uspokajająca muzyka to dwa popularne wybory. Może się zdarzyć, że ludzie szukają sposobu na poprawę nastroju lub szansy na spojrzenie z perspektywy przy bardziej stonowanej melodii. Jest jednak jeden niekontrolowany wybór piosenek, które sprawiają, że świat się cofa – słodko-gorzkie melodie. Ludzie przyznają, że słodko-gorzkie teksty są zwykle o wiele łatwiejsze do zapamiętania niż inne, można je łatwo powiązać z określonymi wspomnieniami, a te piosenki zazwyczaj tworzą najgłębsze więzi, więc wygląda na to, że nasze umysły szukają sposobu na utrzymanie tego nastroju.

Jak dużo jest za dużo?

Więc kiedy raz za razem odtwarzamy tę samą piosenkę, ile razy to za dużo, zanim będziemy musieli wyłączyć melodie i znaleźć coś innego do odsłuchiwania? Cóż, Frederick Conrad podjął się zebrania 204 chętnych uczestników, aby dowiedzieć się, ile razy słuchaliśmy naszych ulubionych piosenek. W ankiecie dowiedział się, że utwory rockowe i popowe były najpopularniejszym wyborem. 86% pytanych przyznało, że słuchało ich ulubionego utworu przynajmniej raz w tygodniu, a prawie 50%, że ich utwór jest odtwarzany codziennie. Jakby tego było mało, 60% osób przyznało, że słuchało swoich ulubionych piosenek do czterech razy z rzędu, zanim je wyłączyli! Patrząc z perspektywy, może to być ponad 15 minut tej samej muzyki.

Cóż, nie tylko my nie możemy przestać słuchać tych samych piosenek w kółko, ale nie ma nic złego w cieszeniu się tą samą melodią. Chociaż istnieje wiele piosenek, dlaczego mielibyśmy ich słuchać, skoro możemy cieszyć się tą samą muzyką przez resztę czasu? Nie, nie jesteśmy szaleni.

 

Źródła: Lauren Fazack

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x