5 najbardziej wpływowych gier wideo wszechczasów

Nie ma nic lepszego niż ostateczne pokonanie poziomu w grze, w którym tkwi się od miesięcy, prawda? Jednak gdy pojawiają się nowe gry, łatwo jest przejść do najnowszego trendu i zapomnieć o starym. Potrzeba specjalnego rodzaju gry, aby wracać do niej przez całe życie. W rzeczywistości niektóre z tych gier są tak wyjątkowe, że wpłynęły na styl naszego życia.

Usiądź wygodnie i przyjrzyj się pięciu najbardziej wpływowym grom wideo wszechczasów.
Pokémon

Oczywiście, lista najbardziej wpływowych gier nie byłaby kompletna, gdyby nie pojawiły się w niej Pokémony. To, co zaczęło się jako prosta gra na Game Boya, przekształciło się w całą serię, w skład której wchodzą aplikacje mobilne, ubrania, karty kolekcjonerskie, a nawet filmy. Oryginalne gry zostały uznane za jedne z pierwszych gier RPG, w których priorytetem były doświadczenia gracza, a nie fabuła. Być może nie powinno dziwić nas to, że nadal jest to jedna z największych franczyz, jakie powstały przez te wszystkie lata.

Doom

Nie ma lepszego sposobu, by przyspieszyć bicie serca niż rozwałka w Doomie. Gra była pionierem w świecie strzelanek FPS. Czemu? Po raz pierwszy ludzie mogli modować swoje gry i tworzyć pliki, które następnie mogli wysłać znajomym, Doom posiadał także tryb dla wielu graczy, przełomową grafikę 3D, a nawet pozwolił graczom samodzielnie dostosowywać poziomy. Nic dziwnego, że reboot serii z 2016 roku był tak popularny, że ludzie w dzień premiery uruchamiali grę na komputerach w swojej pracy. Chociaż nie radzimy tego robić, jeśli chcesz zachować pracę.

Pac-man

W latach 80. wydawało się, że niezależnie od tego, gdzie się odwrócisz, prawdopodobnie zobaczysz Pac-mana. Nawet teraz większość ludzi nadal rozpoznaje tę żółtą buźkę. Jak taka prosta gra może być tak wpływowa? To wszystko dzięki temu, że znalazła się we właściwym miejscu we właściwym czasie. Pac-man jest teraz czymś więcej niż tylko popularną grą wideo. Dzisiaj możemy cieszyć się spin-off-ami serii, możemy poznać panią Pac-man, a także odnaleźć naszego bohatera w filmach i na ubraniach.

Super Mario Bros

Super Mario Bros. nie była pierwszą grą na rynku, która zrewolucjonizowała “przewijanie w bok” lub możliwość przechodzenia na kolejne poziomy, ale dzięki niej ten gatunek stał się tak sławny jak jest obecnie. W rzeczywistości przez prawie ćwierć wieku była ona najlepiej sprzedającą się grą wideo na świecie dzięki 40,2 milionom sprzedanych kopii. Jakby tego było mało, bohater Mario, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci growych na świecie. Nawet dzisiaj po 35 latach ludzie spędzają dziesiątki godzin na odkrywaniu wszystkich ukrytych tuneli i poziomów, jakie oferuje gra.

Metal Gear Solid

Wydanie Metal Gear Solid przyniosło zupełnie nowe spojrzenie na grę, która rozwaliła umysły graczy na całym świecie. Nie byłeś już zmuszany do konfrontacji. Teraz chodziło o to, aby być jak najsprytniejszym. Ale to nie wszystko. Metal Gear Solid udowodnił, że nie ma już granicy między filmami a grami wideo dzięki dogłębnej i złożonej historii. Metal Gear Solid często bardziej przypomina śledzenie scenariusza filmu niż granie w grę.

Jasne, świetne gry pojawiały się i znikały, ale aby gra stała się jedną z najbardziej wpływowych gier wideo wszechczasów, musi posiadać coś specjalnego. Są to klejnoty, które przetrwały próbę czasu i zmieniły świat gier wideo na zawsze. Gdzie byśmy byli bez nich?

 

Źródła: Rebbeca Wall

Zdjęcia: Microsoft, Unsplash, Playstation

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x