Trucizna może powiększać dingo

Australijskie dingo stają się coraz większe i może to być spowodowane przez ludzi. Nowe badania sugerują, że zmiana zachodzi tylko w miejscach, w których populacje dzikich psów są kontrolowane za pomocą trucizny.

Odkrycia mogą po raz pierwszy zilustrować, że używanie pestycydów może powodować zmiany fizycznych cech gatunków („szkodników”) i mogą wystąpić u większych zwierząt, nie tylko u owadów i gryzoni.

Naukowcy zauważyli wzrost rozmiarów niektórych dingo, ale nie udało się zrozumieć, co go powoduje, mówi Michael Letnic, ekolog z University of New South Wales w Sydney. Zastanawiał się, czy jest to konsekwencja dziesięcioleci statusu dingo jako szkodnika dla zwierząt gospodarskich.

Dingo ( Canis lupus dingo ) od dawna mają niełatwe stosunki z rolnikami i farmerami na obszarach wiejskich Australii. Drapieżniki mogą atakować zwierzęta gospodarskie, zwykle owce. Strzelanie i ogrodzenia są używane do kontrolowania populacji dingo i ochrony zwierząt gospodarskich. W latach 60. i 70. XX wieku w zachodniej i południowej Australii zastosowano także nowe narzędzie: truciznę zwaną monofluorooctanem sodu lub 1080. Bezwonny i pozbawiony smaku proszek można było mieszać z kawałkami mięsa i rozrzucać jako śmiertelną przynętę dla dingo.

Skuteczność dawki zależy od masy dingo, co skłoniło Letnic do przetestowania idei, że użycie 1080 może być związane ze zmianą rozmiaru dingo. On i Mathew Crowther, ekolog z University of Sydney, zagłębili się w kolekcje czaszek dingo, zebranych z trzech obszarów, które były narażone na działanie 1080 przez około 50 do 60 lat, i jednego regionu, w którym stosowanie trucizny jest zabronione. Czaszki pochodzą z okresu od 1930 roku do dnia dzisiejszego, więc mierząc ich długość (przybliżenie rozmiaru ciała dingo), naukowcy mogli porównać rozmiary zwierząt przed i po rozpoczęciu stosowania trucizny.

Po zbadaniu ponad 500 czaszek zespół odkrył, że w obszarach z trucizną czaszki samic dingo są średnio o 4,5 milimetra dłuższe po wprowadzeniu 1080. Męskie czaszki są o 3,6 milimetra dłuższe niż były. Te zmiany są równoznaczne z około 6 i 9 procentowym skokiem masy ciała odpowiednio u samca i samicy lub średnio o około jeden kilogram, donosi zespół 31 lipca w Biological Journal of the Linnean Society. W przeciwieństwie do tego, czaszki dingo z obszaru bez trucizny nie zmieniły znacząco długości w tym samym okresie.

Dingo to najlepsze drapieżniki, których apetyt wywołuje efekt falowania przez sieć pokarmową. Liczba kangurów rośnie, gdy populacje dingo są kontrolowane, więc połączenie dodatkowej dostępności zdobyczy i zmniejszonej konkurencji może ułatwić dingo, które nie zostały zabite przez truciznę, znaleźć pożywienie i rosnąć. „Zmniejszając populację dingo [1080] zmienia się środowisko, w którym dorastają” – mówi Letnic. Większe dingo mogą z kolei być bardziej tolerancyjne na działanie trucizny, a ich wielkość ciała przewyższa stosunkowo stałą dawkę na przestrzeni lat.

„Od dawna wiemy, że jeśli opryskamy nasze pola pestycydami, owady, które próbujemy zabić, zmieniają się i rozwijają odporność na pestycydy” – mówi Letnic. „Ta praca sugeruje, że kiedy używamy pestycydów na dużych zwierzętach, możemy spowodować porównywalne zmiany”.

Mimo to badanie opiera się raczej na korelacjach niż na eksperymentalnej manipulacji populacjami dingo, więc precyzyjne określenie, co powoduje zmianę, jest trudne. Jednak poszukiwania przez zespół możliwych alternatywnych wyjaśnień wzrostu rozmiaru okazały się krótkie. Zmiana klimatu może powodować zmiany rozmiarów, ale zwierzęta mają tendencję do zmniejszania się wraz ze wzrostem temperatury, a nie zwiększania. Krzyżowanie się z udomowionymi psami może spowodować, że dingo będą większe, ale wszystkie czaszki pochodziły z obszarów Australii z znikomym odsetkiem hybryd pies-dingo.

Kiyoko Gotanda, biolog ewolucyjny z University of Cambridge, która nie jest zaangażowana w badania, mówi, że chociaż często bada się wpływ polowania na cechy zwierząt, ona „nie zna badań nad tym, jak stosowanie trucizny jako metody kontroli kręgowców może również wywołać zmiany [fizyczną lub behawioralną]… Chciałabym również dowiedzieć się, czy zmiany w rozmiarze ciała następują po zaprzestaniu stosowania użycia trucizny na drapieżnikach ”- mówi.

Jeśli dingo powiększają się w odpowiedzi na ekspozycję 1080, może to mieć konsekwencje ekologiczne. Większe dingo mogą polować na większą zdobycz, zauważa Letnic, co może mieć nieznany wpływ na australijskie ekosystemy. A dingo to nie jedyne zmartwienie. Trucizna służy również do zwalczania innych „szkodników”, w tym inwazyjnych lisów rudych, które pożerają wiele zagrożonych zwierząt. Letnic mówi, że jeśli lisy staną się tolerancyjne na 1080, konsekwencje ochrony mogą być poważne.

Źródło: Jake Buehler, LINK, LINK#1 | Zdjęcia: Photo by Isaac Benhesed on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x