Starożytna „piekielna mrówka” uchwycona w akcji

Nowa skamielina ujawnia, jak tajemniczy starożytny owad przechwytywał swoje posiłki.

Odkrycie przedstawia spotkanie sprzed 99 milionów lat między „piekielną mrówką”, jedną z najwcześniej znanych mrówek, a jej ofiarą, wymarłym krewnym karalucha. Zakonserwowana w bursztynie mrówka, o długości mniejszej niż połowa centa, chwyta za szyję ofiarę między dwiema ostrymi żuchwami i rogowatym występem na głowie (na zdjęciu po lewej, po prawej).

Odkrycie podkreśla dziwną anatomię mrówek piekielnych. Podczas gdy żuchwy współczesnych mrówek (a także wszystkich dorosłych owadów) poruszają się poziomo, u mrówek piekielnych poruszają się pionowo, podobnie jak szczęki ludzkie otwierają się i zamykają. Zróżnicowane kształty ust i głowy tych prehistorycznych mrówek sugerują, że chwytały i zabijały zdobycz na różne sposoby. Naukowcy podejrzewali, że gatunek ten ( Ceratomyrmex ellenbergeri ) przesunął swoje ostre żuchwy w górę, aby przypiąć ofiarę do „rogu” między czułkami. Ale ta skamielina dostarcza pierwszego bezpośredniego dowodu na tę drapieżną strategię , autorzy podają dzisiaj w Current Biology .

Naukowcy uważają, że gdy ofiara znalazła się w szponach, piekielna mrówka zadała unieruchamiające żądło, przypieczętowując los swojej ofiary.

Źródło: Lucy Hicks, doi: 10.1126 / science.abe1905 | Zdjęcie: NJIT; CHIŃSKA AKADEMIA NAUK; UNIVERSITY OF RENNES, FRANCJA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x