Sekret tajemniczego niebieskiego koloru tego owocu

Ze swoim olśniewającym metalicznym odcieniem, niebieskie owoce krzewu laurustinus ( Viburnum tinus ), rośliny kwitnącej popularnej w ogrodach w całej Europie, są warte zobaczenia. Ale to, co leży pod powierzchnią, zwróciło uwagę naukowców w ramach nowego badania.

Naukowcy oglądali próbki tkanki owocowej pod mikroskopem elektronowym, aby zbadać ich strukturę wewnętrzną. Nie znaleźli niebieskiego pigmentu, jak jest to typowe dla innych niebieskich owoców, takich jak jagody – tylko warstwy i warstwy plamek. Te plamy okazały się maleńkimi kropelkami tłuszczu, ułożonymi w sposób odbijający światło niebieskie – zjawisko znane jako „kolor strukturalny” – donosi dziś zespół w Current Biology .

Poniżej kropelek tłuszczu znajduje się kolejna warstwa ciemnoczerwonego pigmentu, który pochłania inne długości fal światła i wzmacnia niebieski odcień. Zespół zweryfikował te ustalenia za pomocą symulacji komputerowych, potwierdzając, że ten typ struktury może rzeczywiście dawać precyzyjny odcień niebieskiego obserwowany u laurustinus.

Uderzający kolor owoców laurustinus może oznaczać dla ptaków wysoką zawartość tłuszczu. Chociaż kolor strukturalny jest dobrze udokumentowany u zwierząt, w tym w żywych pawich piórach i delikatnych skrzydłach motyli, rzadko obserwuje się go u roślin. Co więcej, po raz pierwszy stwierdzono, że za ten mechanizm odpowiadają tłuszcze. Zespół podejrzewa, że ​​może być bardziej rozpowszechniony i ma nadzieję zidentyfikować ten typ struktury u innych gatunków.

Źródło: Charlotte Hartley, doi: 10.1126 / science.abe2087 | Zdjęcie: Rox Middleton

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x