Rosja, USA i orbitalna broń antysatelitarna

Rosja nazwała to urządzenie satelitą inspekcyjnym, ale przedstawiciele USA twierdzą, że była to broń

Rząd USA twierdzi, że Rosja testowała broń kosmiczną na początku tego miesiąca. Rosja twierdzi, że urządzenie, wystrzelone 15 lipca, nie jest bronią, ale raczej satelitą zaprojektowanym do inspekcji innych satelitów. Ale Dowództwo Kosmiczne USA (USCC) oświadczyło, że Rosjanie wystrzelili broń antysatelitarną. Cokolwiek to jest, Rosja wystrzeliła to z innego satelity, znanego jako Cosmos 2543 – satelity, który został wystrzelony 25 listopada 2019 roku.

USCC twierdzi, że takie zachowanie jest „niezgodne z zadeklarowaną misją systemu”. USCC zamieściło oświadczenie Departamentu Stanu USA, w którym skrytykowało to posunięcie, sugerując, że Rosja była „obłudna” w testowaniu broni, jednocześnie wzywając publicznie do kontroli zbrojeń w kosmosie.

Laura Grego, badaczka Związku Zainteresowanych Naukowców – ekspertka ds. Broni orbitalnej i krytyczka militaryzacji kosmosu – wyraziła obawy społeczne dotyczące działań zarówno USA, jak i Rosji na rzecz militaryzacji kosmosu. A w różnych momentach ostatnich lat Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone wyraziły obawy o orbitalne zdolności wojskowe innych krajów i zagrożenia dla satelitów.

W grudniu 2019 roku Kongres USA i prezydent Donald Trump powołali Space Force, oddział wojska zajmujący się operacjami w kosmosie. Wojsko USA prowadziło już działania w kosmosie, w tym test broni antysatelitarnej, które zniszczyły niesprawny amerykański orbiter w 2008 roku. Indie i Chiny również testowały broń antysatelitarną. Jednak rosyjskie urządzenie może być wyjątkowe, ponieważ zostało wystrzelone z innego satelity, a nie z powierzchni Ziemi.

„Moskwa dąży do ograniczenia zdolności Stanów Zjednoczonych, nie mając jednocześnie wyraźnego zamiaru zatrzymywania własnego programu przeciwprzestrzennego – zarówno naziemnych zdolności antysatelitarnych, jak i tego, co wydaje się być rzeczywistą orbitalną bronią antysatelitarną” – powiedział Christopher Ford, pełniący obowiązki podsekretarza stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Ten ostatni rosyjski test, według USCC, obejmował ten sam rosyjski system satelitarny, który śledził przez jakiś czas amerykański satelita szpiegowski w lutym. W kwietniu Rosja testowała także pociski przeciwsatelitarne.

 

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3

Zdjęcia: Futurism, Pinterest

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x