Latarki LED zwiększają liczbę zabójstw w dżungli

Według nowego badania tanie, mocne latarki pozwalają myśliwym w tropikalnych dżunglach na całym świecie łatwiej zabijać nocne zwierzęta, w tym zagrożone gatunki, takie jak łuskowce. Naukowcy ostrzegają, że nowa technologia grozi dalszym zniszczeniem ekosystemów już nadwyrężonych przez nadmierne polowanie.

Ludzie od dziesięcioleci tropią swoją ofiarę za pomocą jasnych świateł, takich jak latarki. Nagłe oświetlenie może spowodować zastygnięcie zwierząt, co czyni je łatwiejszym celem. Ale latarki wykorzystujące tradycyjne żarówki szybko się wyczerpują, co sprawia, że ​​takie polowanie jest kosztowne i trudne.

Dla porównania, latarki z diodami elektroluminescencyjnymi (LED) – które emitują światło z maleńkich chipów elektronicznych – mogą zapewnić błysk światła, zużywając mniej niż jedną czwartą energii. Ich wydajność i jasność sprawiły, że w ciągu ostatniej dekady stały się wszechobecne we wszystkim, od telewizorów po telefony komórkowe. Mark Bowler, ekolog z University of Suffolk, zastanawiał się, czy technologia może również zmienić sposób, w jaki ludzie polują w dżungli peruwiańskiej Amazonii, gdzie studiuje ekologię zwierząt.

Tam energia elektryczna jest cennym towarem. Ilekroć Bowler przybywał do wioski na początku XXI wieku, ludzie natychmiast pytali, czy ma jakieś baterie. Baterie ustawiano w szeregu na słońcu lub wokół ognia, aby je ogrzać i wydłużyć o kilka minut. Łowców przyciągnęła także jego droga latarka LED. Ale do 2012 roku, kiedy koszty LED spadły, wszyscy mieli własne. „Wtedy powiedziałem:„ OK, musimy przeprowadzić kilka wywiadów i dowiedzieć się, co się tutaj dzieje ”- mówi Bowler.

Dołączył do badaczy z Brazylii i Gabonu, aby zebrać dane od myśliwych na temat używania przez nich takich świateł. Wyniki potwierdziły jego podejrzenia. Spośród 120 myśliwych, prawie wszyscy używali świateł LED , Bowler i współpracownicy donoszą w tym tygodniu w Frontiers in Ecology and the Environment . W Ameryce Południowej dwie trzecie myśliwych twierdziło, że częściej polowali w nocy z nowymi latarkami; w Gabonie, gdzie takie polowania są nielegalne, tylko jedna trzecia stwierdziła, że ​​polowała nocą. Ponad połowa myśliwych stwierdziła, że ​​diody LED ułatwiły polowanie.

Odpowiedzi te zostały poparte danymi z 13 lat na temat wysiłków myśliwych w celu zabicia drobnej zwierzyny w odległych wioskach brazylijskiej Amazonii. Myśliwi często strzelają z kajaków nocą do pacy (Cuniculus paca), nocnych gryzoni przypominających małe świnie, oświetlając zwierzęta stojące nad brzegiem rzeki. W 2011 roku myśliwi nagle znacznie skuteczniej łapali zwierzęta, prawie podwajając ilość mięsa pacy, które mogli złowić w ciągu 1 godziny.

Nagła zmiana zdziwiła Hani El Bizri, brazylijskiego doktora. studenta Manchester Metropolitan University, który studiuje łowiectwo w tych wioskach, dopóki nie zobaczył, że odpowiada to okresowi, w którym rozpowszechniły się latarki LED. „To miało dla mnie sens” – mówi El Bizri, współautor nowych badań.

Pojawienie się diod LED do polowania na mięso z buszu może być dobrodziejstwem lub zmorą, mówi Robert Nasi, ekolog leśny i dyrektor generalny Center for International Forestry Research, organizacji non-profit z siedzibą w Indonezji, która bada polowania na dzikie zwierzęta w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Na przykład, myśliwi Gabonu pracujący w nocy w rozległych lasach Konga ,odnotowano zabijanie zagrożonych gatunków, w tym gigantycznych łuskowców (Smutsia gigantea) oraz różnych małych antylop zwanych duikery. Diody LED mogą być źródłem intensywnych polowań, które mogą mieć negatywny wpływ na ekosystemy dżungli, mówi Nasi. Ale dla osób polujących na wyżywienie, światła mogą zaoszczędzić czas, uwalniając ich do innych czynności, takich jak ryby lub uprawa roślin.

„Tak jest zawsze w przypadku ludzkości” – mówi Nasi, który nie był zaangażowany w nowe badania. „Problemem nie jest narzędzie. Problem polega na tym, co zdecydujesz się zrobić z narzędziem ”.

Źródło: Warren Cornwall, doi: 10.1126 / science.abe1164 | Zdjęcie: REUTERS/THOMAS NICOLON

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x