Dlaczego USA używa jednostek imperialnych?

Niestety, Stany Zjednoczone prawdopodobnie nigdy nie będą w stanie całkowicie przystosować się do korzystania z systemu metrycznego, mimo że jest on znacznie łatwiejszy do zrozumienia, a reszta świata z niego korzysta. Pytacie, dlaczego Stany Zjednoczone nigdy się nie dostosują? Cóż, najłatwiejszą odpowiedzią jest to, że zajęłoby to zbyt dużo czasu i pieniędzy – i że system metryczny jest używany prawie tak często, jak system imperialny

Pozwólcie, że wyjaśnimy wam upór Ameryki

Kiedy w Kongresie w 1975 roku pojawiła się dyskusja na temat systemów jednostek, uchwalenie ustawy faworyzującej system metryczny zostało udaremnione przez duże firmy i obywateli amerykańskich, którzy nie chcieli przechodzić przez czasochłonny i kosztowny proces związany ze zmianą infrastruktury w całym kraju. Wielu uważało również, że Stany Zjednoczone powinny zachować swój szczególny system, odróżniając go od innych krajów i symbolizujący raczej status przywódcy niż naśladowcy.

Czym w ogóle jest system metryczny i czego zamiast tego używa Ameryka?

W większości krajów stosuje się system metryczny, który wykorzystuje jednostki miary, takie jak metry i gramy, oraz dodaje przedrostki, takie jak kilo, milli i centy, aby policzyć rzędy wielkości. W Stanach Zjednoczonych używamy starszego systemu imperialnego, w którym rzeczy mierzy się w stopach, calach i funtach.

System metryczny jest atrakcyjny, ponieważ jest tak łatwy

System metryczny jest również znany jako dziesiętny, ponieważ jest “oparty na liczbie 10”. Pozwala to na łatwiejszą konwersję z różnych jednostek – po prostu przenosząc przecinek dziesiętny w lewo lub w prawo. Na przykład 1 milimetr to 0,001 metra, centymetr, czyli jednostka 10 razy większa niż milimetr, to 0,01 metra. Podstawa systemu imperialnego jest znacznie mniej płynna, a liczby różnią się znacznie, ponieważ nie ma ustalonych reguł dla każdego pomiaru.

Stany Zjednoczone są metryczne, a przynajmniej bardziej metryczne, niż większość z nas zdaje sobie sprawę

Pomimo krajowych kontrowersji amerykańscy producenci wypuszczają “metryczne” samochody, a przemysł winiarski i spirytusowy porzucił Fifth (1/5 galonu) na rzecz 75-mililitrowych butelek. System metryczny jest obecnie, po cichu i za kulisami, standardem w większości branż, z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami, takimi jak budownictwo. Jego wykorzystanie w życiu publicznym również rośnie. Ameryka skrada się w kierunku systemu metrycznego prawie od momentu powstania kraju.

Podsumowując

W dzisiejszych czasach większość zaakceptowała system wspólnych jednostek – uczenie dzieci w szkole zarówno tradycyjnie używanego systemu SI, jak i systemu metrycznego używanego w większości krajów na świecie. Właśnie dlatego amerykańskie metry lub linijki często zawierają zarówno cale, jak i centymetry. Niestety dla fanów metryk, powszechna akceptacja wspólnego używania oznacza również, że prawdopodobnie w najbliższym czasie nie będzie oficjalnego wycofywania się z amerykańskiego systemu miar.

 

 

Źródła: Link, Link1

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x