10 przypadkowych wynalazków

Przez większość czasu idziemy przez życie, nie zastanawiając się nad tym, skąd bierze się wiele wynalazków w naszym życiu. Wiele z nich powstało, by zaspokoić konkretne potrzeby, ale zdarzyło się również kilka przypadkowych.

Oto dziesięć przypadkowych odkryć i wynalazków, które pomogły ukształtować świat, jaki znamy.
#1 Sztuczne ognie

Około 2000 lat temu w Chinach kucharz eksperymentował z węglem drzewnym, siarką i saletrą, które w tamtych czasach powszechnie występowały w kuchni. Gdy je połączył, odkrył, że mieszanina, którą stworzył, paliła się. Bawił się trochę swoim nowo odkrytym prochem ognistym, jak zrobiłby to każdy szanujący się alchemik kuchenny i ustalił, że po ściśnięciu w bambusowej rurce i podpaleniu substancja wybucha. Po kilku kolejnych kombinacjach kucharz stwierdził, że może powodować eksplozje w różnych kolorach i różne efekty, tworząc coś, co dzisiaj znamy jako fajerwerki.

#2 Rzep

Podczas polowania w 1948 roku ze swoim zaufanym psim towarzyszem, szwajcarski inżynier George de Mestral zauważył irytujące rośliny, które przyklejały się do jego skarpet i sierści psa. Po powrocie do domu, badając je pod mikroskopem, George zauważył maleńkie „haczyki”, które zaczepiały się o tkaniny i futra. Mestral przez lata eksperymentował z różnymi tekstyliami, zanim zaczął bawić się nowo wynalezionym nylonem. I tak narodził się rzep. Jednak dopiero mniej więcej dwie dekady później popularność rzepów wzrosła po tym, jak NASA szczególnie upodobała sobie materiał typu stick-and-rip.

#3 Bezpieczne szkło

Jest rok 1903, francuski chemik Édouard Bénédictus odpoczywa w swoim laboratorium, mieszając kilka eliksirów, kiedy przypadkowo zrzuca butelkę z biurka, która spada na ziemię. Zaskoczony tym, że flaszka nie rozbiła się na sto kawałków przy uderzeniu, Édouard postanowił, przyjrzeć się temu bliżej. Po oględzinach chemik zdał sobie sprawę, że niedawno w naczyniu przetrzymywał azotan celulozy, który pokrył wnętrze kolby, zapobiegając w ten sposób jej pęknięciu przy uderzeniu. Zainspirowany tym zwykłym nieszczęściem, Édouard Bénédictus wynalazł bezpieczne szkło, które jest używane na skalę globalną nawet dziś.

#4 Super Glue

W 1942 roku dr Harry Coover postanowił stworzyć nowy celownik do karabinu precyzyjnego, ale poniósł wielką porażkę. Stworzona przez niego substancja, cyjanoakrylan, okazała się kompletną porażką – przyczepiła się do wszystkiego. Osłabiony i przygnębiony Coover poddał się i ruszył dalej, zapomniawszy o swoim wynalazku. Po 6 latach Coover eksperymentował z nowym projektem osłon kabiny samolotów. Po raz kolejny napotkał problem związany z klejącymi właściwościami cyjanoakrylanu! Tym razem jednak Coover przeżył moment olśnienia i obserwował, jak substancja ta tworzy niewiarygodnie silne wiązania między obiektami bez przyłożenia ciepła. To skłoniło go i jego zespół do myślenia, a po odrobinie majsterkowania i sklejania przedmiotów w laboratorium zdali sobie sprawę, że znaleźli zastosowanie dla tej irytującej mazi. Coover opatentował to odkrycie iw 1958 roku, 16 lat po tym, jak po raz pierwszy utknął przyklejony do swojego projektu. Super Glue jest sprzedawany na półkach na całym świecie.

#5 Torebki herbaty

Torebka herbaty była przypadkowym wynalazkiem amerykańskiego handlarza herbatą Thomasa Sullivana. W 1908 roku Sullivan zaczął wysyłać swoim klientom próbki herbaty w małych jedwabnych torebkach. Wielu jego klientów zakładało, że te próbki mają być używane w taki sam sposób jak metalowe zaparzacze do herbaty, wkładając całą torebkę do dzbanka. Po wysłaniu próbek Sullivan otrzymał od swoich klientów uwagi, że siatka na jedwabiu jest zbyt cienka. Zaczął więc opracowywać saszetki wykonane z gazy – pierwsze celowo wykonane torebki herbaty. W latach dwudziestych zostały one skomercjalizowane i zyskały na popularności. Oto wynaleziono torebkę herbaty!

#6 Penicylina

Życie przed antybiotykami było z pewnością ponure i krótkie. Szalały infekcje, zwłaszcza choroby przenoszone drogą płciową, oraz proste choroby, które obecnie stanowią minimalne zagrożenie. Wtedy były praktycznie wyrokiem śmierci. Na szczęście dla nas w 1929 roku młody szkocki bakteriolog, Alexander Fleming, wyjechał na wakacje, ale zapomniał przykryć szalkę Petriego  z gronkowcem, którego hodował w swoim laboratorium. Sprzątając po powrocie, Fleming zauważył, że pleśń w naczyniu zabiła wiele innych bakterii. Zidentyfikował tę pleśń jako penicillium notatum i zaczął badać ją dalej, aby dowiedzieć się, że może ona zabijać inne bakterie i może być podawana małym zwierzętom bez skutków ubocznych. Dziesięć lat później Howard Florey i Ernst Chain zajęli się tym, co przerwał Fleming, izolując substancję zabijającą bakterię i przekształcając ją w lek w pełni nadający się do stosowania. Za swoje wysiłki w dziedzinie medycyny i nauki trio otrzymało Nagrodę Nobla.

#7 Mikrofalówka

Percy Spencer, mężczyzna osierocony w wieku 18 miesięcy i zabrany ze szkoły w wieku 12 lat do pracy w papierni, był przypadkowym wynalazcą kuchenki mikrofalowej. Inżynier w Raytheon po zakończeniu pierwszej wojny światowej w amerykańskiej marynarce wojennej był znany wszystkim jako geniusz elektroniki. Bawiąc się magnetronem emitującym mikrofale, kawałkiem powszechnie występującym we wnętrzu układów radarowych, Percy nagle poczuł dziwne skwierczenie w spodniach. Zaskoczony zrobił przerwę i stwierdził, że tabliczka czekolady w jego kieszeni zaczęła się topić. Domyślał się, że winne jest promieniowanie mikrofalowe magnetronu i natychmiast postanowił wykorzystać ten potencjał. Efektem jego starań była kuchenka mikrofalowa, która wybawiła studentów i samotnych mężczyzn na całym świecie.

#8 Dynamit

Ludzie wiedzieli jak wysadzać to i owo przed wynalezieniem dynamitu –  nitrogliceryna istniała od lat. Ale jak powie Arzt z Lost – „Nitrogliceryna jest najbardziej niebezpiecznym i niestabilnym materiałem wybuchowym znanym człowiekowi”. Sam Alfred Nobel może o tym poświadczyć. Pracował z nitrogliceryną w serii eksperymentów, które tragicznie zakończyły się śmiercią, która pochłonęła jego, jego młodszego brata i kilku innych. Wiedząc, jak niestabilna i niebezpieczna może być nitrogliceryna, Nobel nieustannie testował metody na bezpieczniejszy transport tej substancji. Podczas transportu tego śmiercionośnego materiału wybuchowego, jakaś zbłąkana puszka spadła ze skrzyni, rozlewając swoją zawartość na nitroglicerynę. Nobel zauważył, że zawartość puszki, osadowy rodzaj gliny zwanej Kieselguhr, doskonale wchłania nitroglicerynę. Zainspirowany tym prostym zbiegiem okoliczności, Nobel genialnie opracował formułę, w której materiał wybuchowy można mieszać z gliną bez ograniczania jego mocy wybuchowej. Opatentował swoje odkrycie, nazywając je dynamitem i zrewolucjonizował zarówno świat budownictwa, jak i świat wojny.

#9 Viagra

W 1998 roku gigant farmaceutyczny Pfizer postanowił leczyć dusznicę bolesną, czyli skurcze tętnic wieńcowych serca. W tym celu opracowali pigułkę o nazwie UK92480. Jednak UK92480 nie osiągnął pożądanego efektu, ale efekty uboczne ich małej niebieskiej pigułki były z pewnością ekscytujące. Ta pigułka stała się jednym z najlepiej sprzedających się leków na świecie – Viagrą. W rzeczywistości szacuje się, że co sekundę na całym świecie sprzedaje się siedem tabletek Viagry – to 604 800 dziennie!

#10 Insulina

Chociaż odkrycie insuliny nie było bezpośrednio przypadkiem, odkrycie, które pozwoliło naukowcom później znaleźć insulinę, było przypadkiem. W 1889 r. Dwóch lekarzy z Uniwersytetu w Strasburgu próbowało zrozumieć, jak trzustka wpływa na trawienie. W tym celu usunęli trzustkę zdrowego psa, a kilka dni później zauważyli, że wokół moczu psa roi się od much. Postanowili przetestować mocz i znaleźli w nim cukier. To doprowadziło ich do wniosku, że usuwając trzustkę, pies dostał cukrzycy. Obaj lekarze nigdy nie zdawali sobie sprawy, że trzustka odpowiada za regulację poziom cukru we krwi. Dopiero seria eksperymentów na Uniwersytecie w Toronto w latach 1920–1922 pozwoliła naukowcom wyizolować wydzielinę trzustkową, którą nazwali insuliną.

 

 

Źródła: Link, Link1

Zdjęcia: Gettyimages, Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x