Twoje włosy mogą uszkodzić stal!

Chociaż twoje włosy są znacznie bardziej miękkie niż stal, maszynki do golenia wystarczają zwykle tylko na kilka goleń. Wcześniej badacze przypisywali to stopniowemu zużyciu ostrej krawędzi po każdym użyciu. Jednak nowe badanie ujawnia inny proces.

Naukowcy wykorzystali potężny mikroskop elektronowy, aby obserwować, jak żyletki zmieniają się po goleniu. Zamiast golarki powoli i równomiernie tracącej ostrą krawędź, zamiast tego widzieli powstawanie drobnych pęknięć, a następnie duże odpryski stali złuszczające się z krawędzi ostrza.

Obserwując to cięcie pod mikroskopem (powyżej), naukowcy odkryli, że chropowatość krawędzi ostrza czyni ją podatną na pękanie. Stal, chociaż ogólnie twarda, różni się twardością w całej swojej mikrostrukturze. Kiedy włosy wepchnęły się w bardziej miękki obszar graniczący z twardszym obszarem, naprężenie na tej granicy złamało ostrze, donosi zespół w Science.

Teraz, gdy rozumieją, dlaczego żyletki zawodzą, naukowcy mają nadzieję opracować trwalsze alternatywy. Eksperymentują z użyciem wysokiego ciśnienia do formowania stali w ostrą, równą krawędź – i wkrótce planują przetestować jej trwałość.

Źródło: Meagan Cantwell, doi: 10.1126 / science.abe2997 | Zdjęcie: Photo by freestocks on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x