Gwałtowny wzrost depresji i lęków wśród młodych dorosłych

W niedawnym badaniu ponad 60% młodych dorosłych zgłosiło objawy lęku lub zaburzeń depresyjnych.

Nowe badanie sugeruje, że niepokój, depresja i myśli samobójcze gwałtownie rosną w wyniku pandemii COVID-19. Badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention wykazało, że młodzi dorośli byli szczególnie podatni na ten wzrost. Badacze przeanalizowali informacje od ponad 5400 dorosłych Amerykanów w wieku 18 lat i starszych, którzy wypełnili ankietę internetową pod koniec czerwca.

Odsetek Amerykanów zgłaszających objawy zaburzeń lękowych wzrósł około trzykrotnie, a odsetek zgłaszających objawy zaburzeń depresyjnych wzrósł około czterokrotnie w porównaniu z poziomami obserwowanymi w badaniu przeprowadzonym w tym samym okresie w 2019 roku.

Ogólnie w badaniu z 2020 roku około 41% uczestników zgłosiło objawy co najmniej jednego zaburzenia stanu zdrowia psychicznego – 31% doświadcza objawów lęku lub depresji, 13% rozpoczyna lub wzmaga zażywanie substancji (w tym alkoholu lub marihuany) w celu radzenia sobie ze stresem związanym z pandemią, a prawie 11% zgłosiło, że poważnie rozważało samobójstwo w ciągu ostatnich 30 dni.

Liczba ta była szczególnie uderzająca wśród dorosłych w wieku od 18 do 24 lat. W tej grupie około 63% zgłosiło objawy lęku lub zaburzeń depresyjnych, 25% zgłosiło rozpoczęcie lub zwiększanie zażywania substancji, a 25% zgłosiło poważne rozważenie samobójstwa w ciągu ostatnich 30 dni. Dla porównania, w ogólnokrajowym badaniu przeprowadzonym w 2018 roku około 14% młodych dorosłych zgłosiło epizod poważnej depresji, a 11% zgłosiło myśli samobójcze w ciągu ostatniego roku.

W badaniu nie udało się ustalić przyczyny wzrostu stanu zdrowia psychicznego, ale mogą tutaj odgrywać rolę czynniki związane z pandemią, takie jak izolacja społeczna, zamykanie szkół i uniwersytetów, bezrobocie i inne problemy finansowe, a także zagrożenie samą chorobą. Przyszłe badania będą potrzebne w celu określenia konkretnych czynników powodujących zły stan zdrowia psychicznego podczas pandemii.

Nie wiadomo, dlaczego młodzi dorośli wydają się szczególnie dotknięci pandemią. W końcu badania wykazały, że młodzi ludzie są mniej narażeni na poważne choroby związane z COVID-19 w porównaniu ze starszymi osobami. Jednak w badaniu osoby starsze miały najmniejszą częstość występowania objawów zaburzenia zdrowia psychicznego – wśród osób w wieku 65 lat i starszych 8% zgłosiło doświadczanie objawów lęku lub depresji, 3% zgłosiło rozpoczęcie lub zwiększenie używania substancji, a 2% poważnie rozważało samobójstwo w ostatnich 30 dni.

Według The New York Times, jednym z powodów jest to, że zdolność ludzi do zaakceptowania niepewności może być powiązana z ich stanem zdrowia psychicznego. „Teraz jest tak wiele pytań, zwłaszcza dla młodych ludzi, dotyczących względnego ryzyka, czasu trwania pandemii i tego, jak będzie wyglądać ich przyszłość” – powiedział The Times główny autor badania Mark Czeisler, badacz psychologii z Monash University w Melbourne w Australii. Dłuższe życie może pomóc starszym dorosłym lepiej tolerować te niepewne czasy.

Autorzy stwierdzili, że istnieje pilna potrzeba zajęcia się konsekwencjami, jakie pandemia wywołuje na zdrowiu psychicznym. Należy zwiększyć dostęp do środków diagnostycznych oraz upowszechnić leczenie schorzeń psychicznych.

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Unsplash

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x