Death Valley – rekordowa temperatura 54,4 C

Południowy zachód Ameryki się gotuje

W Kalifornijskiej Dolinie Śmierci odnotowano prawdopodobnie najgorętszą temperaturę w historii w niedzielę (16 sierpnia) – dochodzącą aż do 54,4 stopni Celsjusza (130 stopni Fahrenheita).

Jeśli ten pomiar National Weather Service zostanie potwierdzony, będzie to najwyższa temperatura odnotowana tam w sierpniu (rekord zostanie pobity o 1,7 C), najgorętsza temperatura zarejestrowana w Death Valley National Park od co najmniej stulecia i jedna z najgorętszych temperatur kiedykolwiek zarejestrowana na świecie.

Czy odczyt 54,4 C to światowy rekord temperatury? Zależy, po jakie dane sięgniemy. Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że najwyższa kiedykolwiek zarejestrowana temperatura wyniosła 56,7 C w dniu 10 lipca 1913 roku w tym samym miejscu. Ale śledztwo, które przeprowadził Christopher Burt dla The Weather Underground w 2016 roku, poddało w wątpliwość, czy odczyt 56,7 C był dokładny.

Inny pomiar, wykonany w 1931 r. W Kebili w Tunezji był również wyższy niż tegoroczny, wyniósł 55,0 C, ale co do tego twierdzenia również są wątpliwości, jak zauważył The Washington Post.

Następna powszechnie uznawana temperatura w Dolinie Śmierci wyniosła 53,9 C (129,0 F) w dniu 1 lipca 2013 r.

Inne lokalne rekordy również zostały ustanowione, w tym w dwóch największych miastach Ameryki – Los Angeles i Phoenix. To było szczególnie brutalne lato w Phoenix, gdzie średnia temperatura w lipcu wynosiła 37,2 C, co jest kolejnym rekordem, według KTAR News.

Wszystkie te rekordy pojawiają się, gdy globalne warunki klimatyczne gwałtownie się pogarszają. Na przykład Arktyka płonie pożarami lasów drugi rok z rzędu. Oznacza to, że ​​weszliśmy w globalny „reżim pożarowy”, którego nawet pesymistyczne modele zmian klimatu nie przewidywały nadejścia aż do około 2050 roku, według The Post.

 

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3, Link4

Zdjęcia: Visitcalifornia

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x