Czy marchewki pomagają widzieć w ciemności?

Krótko mówiąc, tak i nie. Marchewki zawierają witaminę A, inaczej zwaną retinolem.

Co to jest Retinol?

Retinol jest wrażliwy na światło. W siatkówce oka utlenia się do aldehydu – retinalu, który uczestniczy w procesie widzenia. Ponadto retinol jest niezbędny do prawidłowego wzrostu organizmu, a także utrzymania odpowiedniego stanu naskórka oraz błon śluzowych. Jest to pigment w twoich oczach, który działa w warunkach słabego oświetlenia, dzięki czemu możesz lepiej widzieć w ciemności. Gdybyś miał niedobór witaminy A lub retinolu, zjedzenie odpowiedniej ilości marchwi byłoby świetnym sposobem na uzupełnienie braków. Jednak jedzenie marchwi przez normalną, zdrową osobę powoduje tak małą poprawę widzenia w nocy, iż jest praktycznie niezauważalna. Z tego wynika, że raczej nie warto obżerać się marchewkami jak Królik Bugs.

Skąd dokładnie ten „fakt” się wziął?

Czy to mit, mający skłonić dzieci do jedzenia warzyw? NIe! Jak wiele innych mitów, ten zaczął jako propaganda rządowa i to w czasie wojny. Podczas wczesnych etapów II wojny światowej nad Wielką Brytanią toczyła się bitwa o Anglię, a Luftwaffe urządzało piekło wielu Brytyjskim miasteczkom. Każdej nocy pod osłoną ciemności alianci byli torturowani przez ryczące silniki bombowców, które przekraczały kanał, zdeterminowane, by zbombardować Brytyjczyków i zmusić do poddania się. Jednak “nowy” wynalazek, znany jako Radar, pomógł Brytyjczykom wykryć nadchodzące Luftwaffe i pozalał poderwać myśliwce RAF na czas. Nie chcąc, aby Niemcy się tym zajmowali, Ministerstwo Lotnictwa opublikowało mnóstwo komunikatów prasowych ogłaszających, że ich piloci jedzą dużo marchwi, aby móc uzyskać wyjątkową widoczność w nocy.

Komunikaty te osiągnęły taki sukces, że nie tylko oszukały niemieckie naczelne dowództwo, ale także udało im się oszukać Brytyjczyków i stąd pochodzi ten mit.

 

Źródła: Link

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x