PTSD oznacza zespół stresu pourazowego i jest zaburzeniem zdrowia psychicznego, z którym każdy z nas może się mierzyć przynajmniej raz w życiu. Nikt nie jest odporny na PTSD, ale istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z jego objawami.

Oto 8 faktów na temat PTSD.
#1 Typy urazów prowadzące do zespołu stresu pourazowego

Istnieją 3 różne typy urazów, które mogą prowadzić do PTSD. Są to ostre, przewlekłe i złożone urazy.

Ostra trauma powstaje w wyniku pojedynczego traumatycznego zdarzenia, takiego jak wypadek.

Przewlekła trauma rozwija się z powtarzających się lub długotrwałych urazów, takich jak przemoc domowa.

Złożona trauma ma miejsce, gdy osoba jest narażona na wiele form traumatycznych wydarzeń.

#2 Istnieje 17 oznak PTSD

U osoby można zdiagnozować PTSD, jeśli pewne objawy utrzymują się dłużej niż 1 miesiąc po traumatycznym wydarzeniu. Nie u każdego wystąpią te same objawy, i nie każdy doświadczy wszystkich 17, które zostały podzielone na 5 kategorii, by ułatwić lekarzom diagnozę.

Występowanie stresora traumatycznego

Objawy stresu wskazują na zdarzenie, które mogło doprowadzić do wystąpienia PTSD. Może to być świadek traumy, bezpośrednie narażenie na traumę, dowiedzenie się, że ktoś bliski doświadczył traumy oraz narażenie na traumatyczne wydarzenia w pracy.

Objawy ponownego doświadczania

Objawy te są aktem ponownego przeżywania traumy. Może to mieć postać retrospekcji, koszmarów, niepokojących wspomnień lub wyzwalaczy.

Zmiany nastroju i myśli

Po traumatycznym wydarzeniu możesz doświadczyć zmian nastroju i myśli, które mogą przybrać formę obwiniania siebie za traumę, trudności w poczuciu pozytywnego uczucia, poczucia izolacji oraz ogół negatywnych odczuć dotyczących siebie i świata.

Unikanie

Objawy te występują, gdy osoba dotknięta chorobą stara się unikać przypomnienia sobie zdarzenia, rozmowy o tym, co się stało i jak się czuje.

Zmiany reaktywności

I wreszcie wszelkie oznaki zmian reaktywności. Może to objawiać się poprzez nadmiar emocji, trudności ze snem i koncentracją, angażowaniu się w destrukcyjne zachowania i nadmierną świadomość.

#3 7-37% strażaków rozwinie PTSD

Może wydawać się zaskakujące, że tak duża liczba strażaków cierpi na zespół stresu pourazowego, ale ich praca może być traumatyczna. W karierze strażaka jest bardzo prawdopodobne, że będzie on świadkiem co najmniej jednego traumatycznego wydarzenia, czasami wielu. To stawia strażaków w kategorii wysokiego ryzyka wystąpienia PTSD. W ankiecie zapytano strażaków z PTSD, które zdarzenia spowodowały u nich największą traumę, a częstą odpowiedzią były wydarzenia związane z pomaganiem dzieciom i sceny, w których ofiary zmarły na miejscu zdarzenia z przyczyn nienaturalnych. Dodatkowo, wypadki samochodowe uważano za jedne z najbardziej traumatycznych scen, z którymi mogli pracować strażacy.

#4 9,2% Kanadyjczyków cierpi na PTSD

Kanada ma najwięcej zdiagnozowanych przypadków PTSD w badaniu, w którym udział wzięły 24 kraje, obok Stanów Zjednoczonych, Australii i Holandii. Badania pokazują, że bogatsze kraje i obszary są bardziej narażone na PTSD, ponieważ ich oczekiwania dotyczące rzeczy, takich jak bezpieczeństwo, są wyższe, a zatem, gdy dochodzi do traumatycznego wydarzenia, trudniej jest się z tym pogodzić. Nigeria, Chiny i Rumunia miały najmniej zdiagnozowanych przypadków PTSD.

#5 PTSD może rozwinąć się u dzieci w wieku od 6 lat

Możesz pomyśleć, że PTSD jest problemem zdrowia psychicznego, który może rozwinąć się tylko wśród dorosłych lub nastolatków, ale dzieci również są na niego narażone. Badania pokazują, że PTSD można zdiagnozować u dzieci w wieku od 6 lat, a czasem nawet młodszych, jeśli bezpośrednio doświadczyły traumatycznego wydarzenia, takiego jak śmierć bliskich czy odniosły poważne obrażenia lub doświadczyły molestowania seksualnego. W celu zdiagnozowania zaburzenia u dzieci poszukuje się objawów podobnych do objawów u dorosłych. Najbardziej rozpowszechnioną formą leczenia jest psychoterapia, która nauczy dziecko rozpoznawania emocji i uczuć związanych z wydarzeniem, walki ze strachem oraz wypracowania mechanizmów radzenia sobie.

#6 U 10% kobiet w USA rozwinie się zespół stresu pourazowego

Według badań przeprowadzonych w USA kobiety częściej doświadczają PTSD niż mężczyźni. Badania pokazują, że każdego roku zdiagnozowano PTSD  u ponad dwukrotnie większej liczby kobiet niż mężczyzn. Tylko u 4% męskiej populacji zdiagnozowano PTSD. Napaść na tle seksualnym jest jednym z najczęstszych traumatycznych przeżyć, które mogą prowadzić do zespołu stresu pourazowego i na ogół doświadcza jej więcej kobiet niż mężczyzn.

#7 Nadal możesz rozwinąć PTSD, nawet jeśli nie doświadczyłeś bezpośrednio traumy

W większości przypadków PTSD rozwija się po byciu świadkiem traumatycznego wydarzenia lub będąc jego częścią, ale można go też rozwinąć na inne sposoby. Jest to mniej powszechne, ale możliwe, jeśli wielokrotnie jesteś narażony na “obrazowe” szczegóły traumatycznego wydarzenia. Dzieje się tak często w przypadku osób, które pracują w policji, jako dziennikarze lub osoby udzielające pierwszej pomocy. Te prace wymagają szczegółowego zbadania miejsca zbrodni, które mogło być wynikiem traumatycznego wydarzenia, a zatem narażenie na takie informacje może wywołać u kogoś PTSD.

#8 Po traumatycznym wydarzeniu może upłynąć wiele lat, zanim rozwiną się i pojawią objawy zespołu stresu pourazowego

Każdy reaguje inaczej po traumatycznym wydarzeniu, na które duży wpływ ma Twoje otoczenie. Możliwe, że po traumatycznym wydarzeniu będziesz mieć wokół siebie wspierających przyjaciół i nie wykażesz żadnych oznak PTSD. Ale mogą istnieć czynniki wyzwalające, które przywołują przeszłość i traumatyczne wydarzenia, które następnie mogą doprowadzić do rozwoju PTSD. Badanie na mieszkańcach Nowego Jorku zostało przeprowadzone po 11 września i niektóre ofiary odczuwały objawy zespołu stresu pourazowego dopiero 2 lata po wydarzeniu.

 

PTSD to rozpoznany stan zdrowia psychicznego, który można leczyć dzięki właściwej diagnozie i właściwemu leczeniu. Każdy może rozwinąć PTSD w dowolnym momencie swojego życia, więc warto porozmawiać z przyjacielem lub członkiem rodziny, który wykazuje jakieś symptomy.

 

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x