26 Czarujących faktów o J.K. Rowling

Stanie się znanym na całym świecie autorem nie jest prostym zadaniem. Droga do tego celu J.K. Rowling też nie była łatwa, a mimo to jest prawdziwą historią o kimś, kto przechodzi od łachmanów do bogactwa.

Sprawdź tę listę ciekawostek na temat J.K. Rowling

#1 J.K. Rowling ma 55 lat. Urodziła się 31 lipca 1965 roku w Yate w hrabstwie Gloucestershire.

#2 Rodzice Joanne poznali się w pociągu na stacji King’s Cross, którą Joanne wykorzystała później w książkach o Harrym Potterze jako brama do czarodziejskiego świata.

#3 Jako dziecko Joanne pisała bajki, które czytała swojej siostrze Dianne, która jest zaledwie dwa lata młodsza.

#4 Opracowując książki o Harrym Potterze, J.K. oparła postać Hermiony Granger na sobie, gdy miała 11 lat.

#5 Jako nastolatka J.K. przeżywała trudny i nieszczęśliwy czas. Miała trudne relacje z tatą, a u matki zdiagnozowano stwardnienie rozsiane.

#6 W szóstej klasie najlepszy przyjaciel Joanne, Sean, był w posiadaniu samochodu, który stał się inspiracją dla latającej wersji w filmach o Harrym Potterze.

#7 Jeśli chodzi o publikacje, zasugerowano, że duża grupa docelowa młodych chłopców może nie być skłonna do czytania książki napisanej przez kobietę, dlatego zdecydowała się użyć pseudonimu.

#8 Joanne Rowling nie ma drugiego imienia. Inicjał „K” w jej pseudonimie oznacza Kathleen, czyli imię jej babci.

#9 Kiedy J.K. Rowling pisała pierwszą książkę o Harrym Potterze, mieszkała z córką u siostry. W tamtym czasie nie miała stałego dochodu i żyła z zasiłku.

#10 W 1990 roku Joanne podróżowała pociągiem, który zaliczył straszne opóźnienie. Wyszło to na dobre, ponieważ to podczas tej podróży pomysł na Harry’ego Pottera został w pełni ukształtowany w jej umyśle. Gdy dotarła do celu, natychmiast zaczęła pisać.

#11 Wiele postaci i pomysłów w Harrym Potterze opiera się na jej własnym życiu. Postać Dumbledore’a została zainspirowana przez jednego z jej dyrektorów.

#12 Podobnie stworzenia dementorów były oparte na jej doświadczeniach z kliniczną depresją i rozważaniami samobójczymi.

#13 Po obejrzeniu reklamy w The Guardian J.K. Rowling przeniosła się do Portugalii, aby uczyć angielskiego jako drugiego języka.

#14 J.K. Rowling pisała Harry’ego Pottera przez 6 miesięcy, po czym zmarła jej matka. Nigdy nie powiedziała mamie, że pisze książki.

#15 Większość tekstu Harry’ego Pottera Joanne napisała w różnych kawiarniach. Mówi, że jednym z powodów, dla których pracowała w kawiarniach, było to, że zabranie dziecka na spacer było najlepszym sposobem, aby je uśpić.

#16 Jednym z bohaterów i wzorów do naśladowania dla J.K. Rowling jest Robert F. Kennedy.

#17 Pierwsza z książek o Harrym Potterze została ukończona w 1995 roku, w całości napisana na starej ręcznej maszynie do pisania.

#18 J.K. Rowling przesłała Harry’ego Pottera do 12 wydawnictw i została odrzucona przez wszystkie z nich. Dopiero po dostarczeniu go do Bloomsbury zawarła umowę. Zaliczka za książkę wyniosła zaledwie 1500 funtów.

#19 Nawet gdy Bloomsbury zdecydowało się opublikować książkę, zasugerowali Rowling, żeby podjęła etatową pracę, ponieważ książki “dla dzieci” nie przynosiły dużych zysków.

#20 Chociaż nie była stabilna finansowo, kiedy zaczęła pisać, w 2004 roku J.K. Rowling została nazwana pierwszą osobą, która została miliarderem, pisząc książki.

#21 J.K. Rowling nazwała swoją córkę, Jessicę, po Jessice Mitford, która była angielską autorką i jedną z bohaterek J.K.

#22 J.K. Rowling założyła w 2005 roku organizację charytatywną o nazwie Lumos.

#23 Jednym z żądań Joanne w stosunku do filmów o Harrym Potterze podczas przygotowywania kontraktu jest to, że filmy powinny być kręcone w Wielkiej Brytanii z całkowicie brytyjską obsadą.

#24 Chociaż znana jest z Harry’ego Pottera, J.K. Rowling napisała także swoją pierwszą książkę dla dorosłych w 2012 roku zatytułowaną „The Casual Vacancy”.

#25 Ulubionym sportem Joanne jest koszykówka, która była inspiracją do wynalezienia quidditcha.

#26 W 2012 roku J.K. Rowling przekazała 160 milionów dolarów darowizn na cele charytatywne, co wyeliminowało ją z listy miliarderów.

 

J.K Rowling to naprawdę niezwykła kobieta, nie tylko niesamowita autorka, ale także miła, troskliwa i dobroczynna osoba.

 

Źródła: Link, Link1

Zdjęcia: Gettyimages, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x