Warto wiedzieć – Randkowanie

Randkowanie to nie łatwa sztuka, jednak chcemy obalić kilka mitów i przedstawić kilka faktów, które mogą przydać się gdy następnym razem będziecie chcieli oczarować obiekt swoich westchnień.

#1 Im dłużej spotykasz się z kimś przed ślubem, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że małżeństwo zakończy się rozwodem

Jaki jest sekret udanego małżeństwa? Niestety, na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Jednak Andrew Francis i Hugo Mialon z Emory University przeprowadzili badanie w 2014 roku z udziałem 3151 osób i stwierdzili, że pary, które spotykały się przez trzy lub więcej lat przed oświadczynami, miały prawie 40% mniejsze prawdopodobieństwo rozwodu w porównaniu z tymi, które umawiały się krócej niż jeden rok. Jeżeli wasz partner/partnerka za bardzo się spieszy, możecie przytoczyć mu/jej te badania.

#2 Szczęście kobiety jest kluczowym wskaźnikiem udanego związku

Badanie przeprowadzone w 2014 roku w Rutgers School of Arts and Sciences wykazało, że jakość małżeństwa była ogólnie wyższa, jeśli kobiety były zadowolone ze swojego związku. Natomiast szczęście mężczyzny nie wydawało się tak bardzo wpływać na jakość małżeństwa. Co nam to mówi? Cóż, Deborah Carr z Rutgers School of Arts and Science sugeruje, że zadowolone żony są dużo bardziej zaangażowane w związek, podczas gdy mężczyźni, zadowoleni lub nie, wykazują podobny poziom zaangażowania.

#3 Nie znaleziono korelacji między znakiem zodiaku a dopasowaniem par

Nie jest to dla nikogo dużym zaskoczeniem, ale OkCupid nadal zdecydował się wziąć na siebie zebranie informacji z ponad 500 000 profili użytkowników, aby raz na zawsze ustalić, czy istnieje jakaś korelacja między zgodnością a znakiem zodiaku. Niestety potrzeba więcej niż 12 kategorii, by zmieścić ponad 7 miliardów ludzi.

#4 Islandia ma aplikację randkową, która powstrzymuje ich przed związaniem się z kuzynem

Niestety Islandczycy przypadkowo sypiają ze swoimi bliskimi. Wynika to głównie z 3 powodów:

Islandia ma stosunkowo małą populację (około 360 000).
Na Islandii jest bardzo niewielu cudzoziemców.
Nazwiska islandzkie nie wskazują zbytnio na pochodzenie.

Gdyby był to problem dla większości krajów, dobrą zasadą byłoby unikanie osób, które mają takie samo nazwisko. Jednak nawet rodzeństwo na Islandii może mieć różne nazwiska, ponieważ ich nazwiska pochodzą najczęściej od imienia ojca. Jeżeli ojciec ma na imie np. Sven, nazwisko jego syna będzie brzmiało Svensson (syn Svena), a córki Svensdottir (córka Svena). Na szczęście obywatele Islandii mogą pobrać aplikację randkową o nazwie Íslendingabók (Księga Islandczyków). Ta aplikacja powie Ci, czy jesteś spokrewniony, czy nie. Pozwoli to uniknąć niezręcznej ciszy podczas następnego rodzinnego obiadu.

#5 Zanim stał się gigantem udostępniania wideo, jakim jest dzisiaj, YouTube zaczynał jako serwis randkowy

Kiedy YouTube został uruchomiony po raz pierwszy, założyciele witryny nie byli pewni, jaki kierunek chcą obrać. Ponieważ domena została zarejestrowana w Walentynki, nadali witrynie slogan „Tune In Hook Up”. Początkowo celem było zapewnienie platformy, na której samotni single i singielki mogliby przesyłać swoje filmy i łączyć się z innymi użytkownikami.

#6 Noszenie czerwieni może sprawić, że w świadomości ludzi staniesz się bardziej atrakcyjnym człowiekiem

Rada dla tych, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na randce – Noś czerwony. Ze względu na motywy, które kojarzą nam się z kolorem czerwonym, może on wpływać na to, jak postrzegamy ludzi. Badanie przeprowadzone w 2008 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wykazało, że mężczyźni oceniali kobiety ubrane na czerwono jako bardziej atrakcyjne, kojarząc ten kolor z seksem. Odrębne badanie przeprowadzone w 2010 roku przez to samo stowarzyszenie wykazało, że kobiety kojarzą czerwony kolor z władzą i statusem.

#7 Ludzie chętniej umawiają się z kimś „spoza swojej ligi”, jeśli znają tę osobę znacznie wcześniej

Według badań przeprowadzonych w 2014 roku przez Northwestern University i University of Texas masz największe szanse na znalezienie kogoś bardziej atrakcyjnego niż ty, jeśli znasz tę osobę na długo przed randką. Naukowcy przebadali 167 par, które zaczęły się spotykać po krótkim okresie znajomości i doszli do wniosku, że w zdecydowanej większości ludzi ci prezentowali ten sam poziom atrakcyjności. Wnioski – im lepiej kogoś znasz, tym bardziej pociąga cię jego charakter, nie wygląd.

#8 Telegram z XIX wieku był powszechnie używany do znajdowania randek i został nazwany „wiktoriańskim internetem”

Telegram z XIX wieku był sposobem kontaktowania się z ludźmi na duże odległości poprzez wysyłanie wiadomości alfabetem Morse’a. Niedługo po spopularyzowaniu telegramu ludzie używali go w taki sam sposób, w jaki dzisiaj korzystamy z internetu. Ludzie szukali romansu na duże odległości i brali udział w czatach kodowanych alfabetem Morse’a z nadzieją, że mogą tam spotkać kogoś wartego uwagi.

#9 Istnieje powszechna „zasada randkowania”, która pozwala określić, czy twoja potencjalna miłość nie jest dla Ciebie za młoda

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy powinniście się z kimś umówić, ponieważ czuliście, że jest dla was po prostu za młody? Na szczęście istnieje ogólna zasada, która pomaga uspokoić umysł. Zmniejszając o połowę swój wiek, a następnie dodając 7, powinieneś być w stanie dokładnie określić, czy osoba, na którą masz oko od miesięcy, jest dla Ciebie za młoda. Masz 36 lat, a twoja randka 24? Powodzenia w przyszłym roku.

#10 Mężczyźni zazwyczaj jako pierwsi mówią „kocham cię”

Badanie przeprowadzone w 2011 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne z udziałem 94 uczestników w wieku od 18 do 69 lat wykazało, że uczestniczący w nim mężczyźni byli ponad dwa razy bardziej skłonni do wyznania miłości partnerce niż kobiety. Większość badanych mężczyzn nie tylko jako pierwsi powiedzieli „kocham cię” w swoim obecnym związku, ale także jako pierwsi w jakimkolwiek wcześniejszym związku. Jedyną próbną grupą, w której kobiety były marginalnie bardziej skłonne do wyznawania miłości w pierwszej kolejności, były osoby bardziej skłonne do związków bez zobowiązań.

 

Źródła: Link, Link1

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x