Czy przestrzeń kosmiczna jest kompletnie cicha?

Wielu słyszało wyrażenie, że w kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku. Podobnie jak wielu innych przed tobą, być może po prostu zaakceptowałeś to jako prawdę, nie zastanawiając się więcej na ten temat. Niektórzy mogli zagłębić się dalej i dowiedzieć, że przestrzeń jest cicha, ponieważ dźwięk nie może podróżować przez próżnię. Chociaż obie te rzeczy są prawdą, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego? Aby dojść do sedna tego, musimy przyjrzeć się nauce stojącej za tym wszystkim.

Zatem przestrzeń to próżnia, ale co to tak naprawdę oznacza?

Wszyscy wiemy o tej rzeczy zwanej przestrzenią kosmiczną, ale czym ona właściwie jest? Mówiąc prościej, przestrzeń kosmiczna to wszystko, co można znaleźć poza ziemską atmosferą. Pomimo tego, że jest wypełniona gwiazdami, planetami, asteroidami i tak dalej, przestrzeń jest nazywana próżnią. Próżnia technicznie oznacza przestrzeń całkowicie pozbawioną materii. W próżni nie ma absolutnie nic. Żadnych cząstek, żadnego powietrza. Dlaczego więc przestrzeń jest próżnią, skoro tak wiele kosmicznych ciał wypełnia nocne niebo? Okazuje się, że przestrzeń nie jest w rzeczywistości prawdziwą próżnią. Dla wygody określa się ją jako taką, ponieważ przestrzeń jest tak dużym miejscem, że ogromna jej większość to w rzeczywistości próżnia.

W jaki sposób dźwięk przemieszcza się i dlaczego nie może podróżować w przestrzeni kosmicznej?

Jak światło, dźwięk rozchodzi się falami. Jednak w przeciwieństwie do fal świetlnych fale dźwiękowe są falami mechanicznymi. W przypadku dźwięku te mechaniczne fale mają postać drgającej fali, która przenosi energię z jednego miejsca do drugiego. Fala ta musi przejść przez to, co nazywamy medium, czyli w tym przypadku przez cząsteczki.

Spójrzmy jednak na przykład, żeby było trochę jaśniej. Jeśli grasz na strunie gitary, struna wibruje. Ta początkowa wibracja powoduje reakcję łańcuchową w otaczających ją cząstkach, w sposób podobny do falowania wywołanego przez kamyk wrzucony do stawu. Każda dotknięta cząstka przenosi następnie wibracje na inne, otaczające ją cząstki, przekazując energię. Im dalej fala dźwiękowa wędruje, tym słabsze stają się wibracje. Dzieje się tak do momentu, gdy fala dźwiękowa przestanie istnieć, z powodu utraty niewielkiej ilości energii podczas każdego transferu między cząstkami.

Aby dźwięk mógł podróżować, potrzebujemy cząstek. Cząsteczki te mogą tworzyć wiele różnych rzeczy, w tym wodę, gaz, ciecze, a nawet ciała stałe. Dźwięk nie może jednak podróżować w przestrzeni kosmicznej, ponieważ w większości jest to próżnia. Gdybyś grał na gitarze w kosmosie, nie usłyszałbyś tego.

Jak przestrzeń może być cicha, jeśli nie jest całkowicie próżnią?

Podczas gdy ogromna większość przestrzeni kosmicznej to próżnia, która jest całkowicie cicha, nadal istnieją obszary, w których można usłyszeć dźwięk. W całym wszechświecie można znaleźć chmury pyłu i gazu. Mogą to być pozostałości dawno martwych gwiazd, a nawet regiony, w których materia jest łączona, by stworzyć nowe. W tych kosmicznych chmurach gaz i pył mogą gromadzić się i gęstnieć. Oznacza to, że w rzeczywistości możliwe jest, aby cząsteczki znajdowały się wystarczająco blisko siebie, by mogły transferować fale dźwiękowe.

Czy przestrzeń jest całkowicie cicha, czy nie?

Chociaż przestrzeń jest cichsza, niż można sobie wyobrazić, nie jest całkowicie pozbawiona dźwięku. Fale dźwiękowe nie mogą przemieszczać się w przestrzeni, ale istnieją nieskończone małe obszary, w których dźwięk może istnieć w bardzo specyficznych warunkach.

 

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3

Zdjęcia: Phys, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x