Vincent van Gogh – 30 faktów o znanym artyście

Vincent van Gogh to jeden z najbardziej znanych i cenionych artystów świata. Powszechnie bardzo szanowany zarówno przez artystów, jak i widzów. Chociaż van Gogh nigdy nie był sławny w swoim życiu, jego pośmiertny rozgłos pozostaje ogromny.

Sprawdź te 30 niesamowitych faktów na temat tego niesamowitego postimpresjonisty!

#1 Vincent van Gogh urodził się 30 marca 1853 roku w Holandii.

#2 Artysta nie był pierwszym Vincentem van Goghiem – jego brat, który umarł podczas porodu, otrzymał to samo imię.

#3 Wiele osób ma problemy z wymówieniem jego imienia – często mówiąc „van go”, tak naprawdę mówi się „van gokh”.

#4 W ciągu swojego życia van Gogh stworzył około 2100 dzieł sztuki, z których 860 to obrazy olejne. Większość z nich została wykonana w ciągu ostatnich 2 lat jego życia.

#5 Dopiero w wieku 27 lat Vincent zaczął malować. Był samoukiem, z wyjątkiem tego, że uczęszczał do szkoły artystycznej w Antwerpii przez kilka miesięcy, zaledwie 4 lata przed śmiercią.

#6 Uczęszczając do szkoły plastycznej, miał kłopoty z nauczycielem ze względu na swój niekonwencjonalny styl malarski.

#7 Ponieważ nie było go stać na płacenie modelom, van Gogh początkowo malował kwiaty, krajobrazy i siebie.

#8 Van Gogh namalował ponad 30 autoportretów.

#9 Pierwotnie Vincent miał zostać pastorem tak jak jego ojciec.

#10 Niedawno na jednym z obrazów van Gogha znaleziono konika polnego – farba zakonserwowała go na 100 lat!

#11 Za życia van Gogh sprzedał tylko jeden obraz, Czerwona winnica. Stał się sławny dopiero po śmierci.

#12 Van Gogh miał wiele chorób, w tym epilepsję, halucynacje i problemy psychiczne.

#13 W ciągu swojego życia Vincent napisał ponad 800 listów, głównie do swojego brata Theo, który był również jego najbliższym przyjacielem.

#14 Theo przez większość swojego życia wspierał finansowo van Gogha.

#15 Vincent wykorzystał pieniądze, które otrzymał od brata, na materiały malarskie i modele, co spowodowało, że żył w biedzie. Jego dieta składała się głównie z chleba, kawy i tytoniu.

#16 Najsłynniejsze dzieło van Gogha, Gwiaździsta noc, zostało wykonane, gdy Vincent przebywał w azylu we Francji.

#17 Kiedy Vincent dostał napadu padaczkowego, wykonał ruch, który wyglądał tak, jakby chciał zaatakować swojego przyjaciela brzytwą. Skończyło się na odcięciu kawałka własnego ucha.

#18 Van Gogh nie miał szczęścia do kobiet – w pewnym momencie oświadczył się swojej owdowiałej kuzynce, ale odmówiła. Głównie dlatego, że Vincent nie był w stanie sam się utrzymać.

#19 Innym razem on i córka jego sąsiada zakochali się w sobie, ale ich rodziny nie pochwalały ich małżeństwa. Kobieta próbowała przedawkować i zabić się, ale van Gogh zdążył dostarczyć ją do szpitala.

#20 Vincent uważał, że noc jest o wiele bardziej żywa i kolorowa niż dzień, więc czasami malował ze świecami przyczepionymi do swojego kapelusza, żeby widzieć.

#21 Van Gogh zmarł, ponieważ strzelił sobie w klatkę piersiową podczas malowania w plenerze. Nadal udało mu się wrócić do domu i dostać na górę do swojego pokoju.

#22 Po postrzale Vincent żył jeszcze 30 godzin. Ostatnie chwile spędził ze swoim bratem, który usłyszał jego ostatnie słowa – „Smutek będzie trwał wiecznie”.

#23 Na jego pogrzebie Theo pozwolił niewielkiemu gronu przyjaciół Vincenta wziąć po jednym z jego obrazów, aby go zapamiętać.

#24 Dopiero 11 lat po jego śmierci obrazy zaczęły przyciągać uwagę ludzi.

#25 Żona Theo zebrała obrazy i listy Vincenta i zobowiązała się do rozpowszechniania jego pracy, aby zyskała uznanie. Gdyby nie ona, mógłby nie być tak sławny!

#26 Najwięcej pieniędzy, jakie kiedykolwiek wydano na obraz van Gogha, to 82,5 miliona dolarów. Obraz nosi nazwę Portret doktora Gacheta.

#27 Po śmierci van Gogha karczmarz, który był w posiadaniu dwóch jego obrazów, sprzedał je za 10 dolarów w 1905 roku

#28 Relacja między Vincentem i jego bratem Theo była tak silna, że Theo popadł w poważną depresję wkrótce po śmierci Vincenta. Zmarł zaledwie 4 miesiące później i został pochowany. Jego żona rozpoznała ich więź i kazała ekshumować jego szczątki, aby bracia mogli zostać pochowani obok siebie.

#29 Styl artystyczny Van Gogha jest znany z intensywnych żółci, jednak użyty pigment jest niestabilny i słabo się starzeje, więc rzeczywista tonacja obrazów jest nieznana.

#30 Ponieważ jego nazwisko było ciągle błędnie pisane, zdecydował się, zamiast tego podpisać swoje obrazy tylko jako „Vincent”. Nie podpisał też wszystkich swoich obrazów – tylko te, które uważał za skończone.

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Unsplash, Pinterest

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x